Apzinātas ēšanas vingrinājumi| Kad tu ēd, tikai ēd.

Cilvēki man bieži saka:”Es gribētu praktizēt apzinātību ēšanā, bet es esmu tik aizņemta, ka man tam neatliek laika”

Vairums sieviešu domā, ka apzinātībā balstīta ēšana ir vēl viena lieta, kura ‘jāiespiež’ jau tā aizņemtajā sievietes ikdienā.  

Es piedāvāju mazo soļu pieeju: sākt ar vienu nelielu ēšanas aspektu. Un to praktizēt, piemēram, nedēļu, līdz pamazām tas kļūst par paradumu. 

Tad pievienot citu apzinātas ēšanas praksi. Kad tā kļūst par integratīvu tavas dzīves un ēšanas daļu, pievienot nākošo. Pakāpeniski tu esi klātesoša un apzināta par aizvien vairāk tavas dzīves (ēšanas) brīžiem. Ar laiku tu pamanīsi, ka aizvien biežāk esi "nomodā" un retāk tik ierastajā "autopilota miegā". Dzīve un ēšana kļūst par aizraujošu piedzīvojumu, kurā tu dodies mirkli pēc mirkļa.

Saukšu šīs prakses par apzinātas ēšanas vingrinājumiem. Tu par tiem vari domāt kā par sēklām. Sēklām, kuras sējot un aprūpējot, tu  savā dzīvē vairo apzinātību; sēklām, kuras tu vēro augam un dodot augļus, transformējot tavus ēšanas paradumus un visu tavu dzīvi. 

Apzinātas ēšanas prakses dienasgrāmata 

Lai tu iegūtu iespējami daudz no savas prakses, iesaku rakstīt dienasgrāmatu, kurā tu pieraksti savu pieredzi un atklāsmes, tev strādājot ar katru apzinātas ēšanas vingrinājumu. 

Kad tu strādā ar mani apzinātas ēšanas kursā, dienasgrāmatas rakstīšana ir svarīgs pašatklāsmes rīks. Pieraksti palīdz tev atcerēties savus atklājumus un sastaptos izaicinājumus. Ikdienā turi dienasgrāmatu sev redzamā vietā – tas atgādinās tev praktizēt.   

Apzinātas ēšanas vingrinājums: Kad tu ēd, tikai ēd. 

Šonedēļ, kad ēd vai dzer, nedari neko citu. Apsēdies un atvēli laiku, lai baudītu to, ko apēd. Ēdot vai dzerot, iesaisti visas savas maņas. Ieskatieties krāsās, formās, ēdiena virsmas faktūrā. Ievēro smaržas un garšas mutē. Klausies skaņās, ko izraisa ēšana un dzeršana.

Atgādini sev:

Uz galda piestiprini zīmīti, kur rakstīts, "Tikai ēst." Novieto šo zīmīti arī jebkurā vietā, kur mēdz uzkost. Piestiprini šīs zīmītes uz lietām, kam ir tendence novērst tavu uzmanību ēšanas laikā. Piemēram, pie datora vai TV, piestiprini vārdu "Ēšana", kuru pārvelc ar  X, kā atgādinājumu neēst kamēr tu to izmanto.

Atklājumi:

Šis lielākajai daļai cilvēku nav viegls uzdevums. Ja tu atrodaties ceļā, ejot no vienas vietas uz otru un vēlies iemalkot tēju vai kafiju, tev ir nepieciešams apstāties, atrast vietu, kur apsēsties, un izbaudīt to. Ja tu strādā pie datora, tev nāksies noņemt abas rokas no tastatūras un novērst acis prom no ekrāna, lai izbaudīt malku kafijas.

Ēšana ir kļuvusi par daļu no mūsdienu paraduma mūžīgi darboties daudzuzdevumu režīmā. Kad mēs veicam šo apzinātas ēšanas uzdevumu, mēs atklājam, cik daudzas citas lietas mēs darām ēdot. 

Mēs ēdam ejot, braucot, skatoties TV vai filmas, lasot, strādājot pie datora, spēlējot video spēles, un klausoties mūziku. Kad mēs novēršam šos traucēkļus, mēs nonākam pie izsmalcinātāka neuzmanības un neapzinātības aspekta - runāšanas ēdot. Mūsu vecāki varbūt būtu mūs rājuši par runāšanu ar pilnu muti, taču mēs joprojām pieķeram sevi ēdot un runājot vienlaicīgi.

Veicot šo apzinātas ēšanas vingrinājumu, mēs mācāmies ēst un runāt pamīšus. Citiem vārdiem sakot, ja vēlies runāt, pārtrauc ēšanu. Nedari šīs lietas vienlaikus. 

Ēdot ir parasts socializēties, tāpēc tu vari atklāt, ka jūties neērti ēdot vienatnē restorānā, nelasot vai citādi nenovēršot savu uzmanību. Tu iespējams domā, ka cilvēki domā, "Nabadzīte, viņai nav draugu." Tu paņem grāmatu vai skaties telefonā, lai parādītu ka esi produktīva un nebūt "netērē laiku" "tikai ēšanai." 

Viena problēma ar ēšanu un citu lietu darīšanu vienlaikus ir tā, ka tas kļūst par laiku, kurā tu nepamanot apēd lieku ēdienu, kas ‘nosēžas’ ap tavu vidukli.   

Dziļāka mācībstunda:  

Kāpēc mēs jūtam vajadzību darīt daudzas lietas vienlaikus, lai netērētu laiku tikai ēšanai? 

Šķiet, ka mūsu pašvērtība ir balstīta tajā, cik daudz mēs dienā varam „saražot”, vai cik lietas mēs varam izsvītrot no mūsu garā veicamo darbu saraksta. Ēšana un dzeršana ir darbības, kas mums nepelna naudu, laulāto, vai Nobela prēmiju, tāpēc mēs sākam domāt, ka tām nav vērtības.

Apzinātas ēšanas kursa laikā daudzi cilvēki man saka, "Ak, es ēdu, lai to ātri paveiktu un, lai es varētu tikt atpakaļ pie darba."
Un, ja nu vissvarīgākais darbs, ko mēs darām katru dienu ir būt patiesi klātesošai, pat tikai trīsdesmit minūtes? Un, ja nu vissvarīgākā dāvana, ko mēs varam dot pasaulei nav kāds produkts vai lieta, bet mūsu klātbūtne? 
Kad mēs nepievēršam uzmanību, tas ir tā, it kā ēdiens neeksistētu. 

Mēs varam notīrīt mūsu šķīvi un joprojām justies neapmierinātas. Mēs turpināsim ēst, apstājoties tikai tad, kad mēs būsim pārāk pilnas un jutīsimies nekomfortabli. 

Ja mēs ēdam apzināti, tad ēšanas pieredze apēdot pat vienu kumosu kļūst bagāta un daudzveidīga. Tad mēs varam ēst, kamēr mēs jūtam iekšēju gandarījumu, nevis ēst, kamēr mēs jūtamies "piebāztas".

Apzinātības skolotājs Thich Nhat Hanh raksta: "Ir cilvēki, kas ēd apelsīnu, bet to īsti neēd. Viņi ēd savas skumjas, bailes, dusmas; savu pagātni un nākotni. Viņi nav īsti klātesoši, ar ķermeni un prātu kā vienu veselumu. Tev ir nepieciešams noteiktas apmācības, pat, lai spētu baudīt [ēdienu]. Tas [apelsīns] ir nācis no kosmosa mūsu pabarošanai... tas ir brīnums."

Nobeiguma vietā: 

Kad ēd, tikai ēd. Kad dzer, tikai dzer. Apzinātība ir pati labākā garšviela, tavam ēdienam un visai tavai dzīvi. 

Izbaudi katru kumosu, izbaudi katru mirkli! Šis mirklis ir viss, kas tev jebkad būs! Nepalaid to garām! 

Priecāšos, ja dalīsies ar saviem atklājumiem komentāru sadaļā!

Vēlies padziļināti apgūt apzinātu ēšanu, lai radikāli izmainītu savas attiecības ar ēdienu, sevi un savu ķermeni? Tu vari sākt tūlīt šeit>>> 


Nav komentāru: