Meklē vārdu vai frāzi:

Kāpēc "Diēta, tikai vēl šo, PĒDĒJO reizīti!" ir ļoti slikta doma...

Es saprotu. Kārdinājums uzsākt diētu* tikai vēl vienu reizīti un....tad apgūt un praktizēt apzināto ēšanu, ir milzīgs.

*Ar vārdu „diēta” es domāju jebkuru ierobežojošu uztura režīmu.

Iespējams, ka tu domā – ja tikai es varētu vispirms zaudēt svaru un tad izmantot apzināto ēšanu, lai uzturētu to. Izklausās kā perfekts risinājums!

Vai arī tu redzi apzināto ēšanu kā uzturēšanas fāzi pēc diētas ierobežojošanas fāzes?  
 
Kāpēc tas ir problemātiski?  

Kailā patiesība ir tāda, ka lielākajai daļai cilvēku diētas ilgtermiņā nestrādā.  

Tās pārsvarā strādā īstermiņā. Īstermiņā zaudēt svaru var ar gandrīz jebkuru diētu. Bet statistika par svara zuduma uzturēšanu ilgāk par 5 gadiem ir ļoti bēdīga. Faktiski 30 - 60% no diētotāju sver vairāk, nekā pirms diētas.

Patiesībā, diētas ir svara pieauguma pareģis. :( 

Manuprāt, ir neētiski dot padomus braukt pa labi, pa kreisi, taisni,...ar nodomu atrast pareizo ceļu.   

Iemesls, kāpēc diētas ir svara pieaugums pareģotājs, ir tāpēc, ka diētas sabojā mūsu vielmaiņu un svara regulēšanas sistēmu.

Mūsu ķermeņi tika veidoti, lai tiktu galā ar faktu, ka pārtika ikdienas var nebūt pieejama. Cilvēki, kas izdzīvoja, bija tie, kuri varēja uzkrāt  papildus svaru pārpilnības laikos, lai izdzīvotu trūkumu.

Tavs ķermenis nezina atšķirību starp badu, ko nosaka daba likumi, un badu, ko tu nodomāti izvēlies uzsākot diētu. Katru reizi, kad tu ieturi diētu (izraisīts bada stāvoklis), tavs ķermenis kļūst efektīvāks liekā svara uzkrāšanā.  
 
Tava bioloģiskā „svara kategorija” – tavs „set point”.   

Tavs ‘set point’ diapazons ir diapazons, kurā ķermenis laimīgi saglabā savu svaru, ja tu ēd apzināti (vairumā gadījumu ēd, kad esi fiziski izsalkusi, un apstājies, kad esi komfortabli paēdusi; lieki piebilst, ka tu neizmanto ēdienu nepatīkamu emociju nomākšanai), un vairumā dienu tev ir saprātīgs daudzums kustību.

Vieglākais veids, kā izprast ‘set point’ teoriju, ir domāt par sava organisma iekšējās svara regulēšanas sistēmu kā par iekšējo termostatu, kas regulē ķermeņa temperatūru. Kad tev ir auksts (zem komforta temperatūras), tavs organisms strādā, lai paaugstinātu tavu temperatūru ar drebuļiem. Kad tev ir karsts (virs komforta temperatūras), tavs organisms strādā, lai samazinātu tavu temperatūru ar sviedriem.

Līdzīgi, kad tavs ķermenis iet vai nu virs vai zem tā labākā, saglabājamā svara, tas cīnās, lai panāktu tavu svaru atpakaļ tā ‘set point’ diapazonā.

Diētas sagrauj šo mehānismu

Tas liek tavam organismam cīnīties grūtāk, lai atgūtu zaudēto svaru. 

Tādējādi tu programmē ķermeni saglabāt vēl papildus svaru, lai sagatavotos nākamajam ierobežojumam (diētai). Tādējādi paaugstinot ‘set point’ diapazonu.

Daudzas sievietes man stāsta, ka tieši diētojot viņas ir nonākušas pie sava pašreizējā palielinātā svara, un vēlas, kaut viņas nekad nebūtu šo „ēst-nožēlot-atkārtot” ciklu jeb „ieturu diētu-pārēdos” jebkad uzsākušas.  
 
Nepastāv viens izmērs visām!  

Ķermeņi ir atšķirīgi!  

Un teikt pretējo un neprāts.  

Noskaties šo video par izmēru atšķirībām.  
 

Augstāk rakstītā nodoms bija pierādīt, kāpēc kādas diētas uzsākšana pēdējo reizi, visticamāk, nerezultēties ar tevis uzdomāto

Un labākajā gadījumā vienkārši uzturēs tavu neapmierinātību. Sliktākajā gadījumā, paaugstinās tavu ‘set point’ diapazonu. Un tas nozīmē, ka „tava svara kategorija” pacelsies uz vēl lielāku svaru.

Bet te ir lielā bilde.

Katru reizi, kad tu notici mītam, ka ikvienai, lai tiktu novērtēta, pieņemta, un pievilcīga, ir jābūt slaidai, tu neapzināti veido uzskatu. Tas turpina saglabāt aizspriedumus. Tas saglabā svara stigmu un fobiju no liekā svara dzīvu. 

Tas ir mazliet kā teikt "Es gribu atcelt verdzību, kamēr vien es varu saglabāt savu vergu."  

Vairāk un vairāk sieviešu cieš

Aizvien vairāk jaunas sievietes un meitenes cieš.  

Jo vairāk mēs ievērosim diētas un ticēsim mītiem, kas tieva ir labi, resna ir slikti. Ka visām ir jābūt tievām. Ka, viss kas tev ir jādara ir vienkārši vairāk jāpacenšas, mazliet vairāk jāsakopo gribasspēks, jo grūtāku mēs to padarām nākamajām paaudzēm.
 
Risinājums?  

Nolem, ka tu nekad neieturēsi diētu. Nolem, ka tu strādāsi, lai uzlabotu savas attiecības ar ēdienu, ēšanu un savu ķermeni. Lai tu varētu atbrīvot sevi un nākamās paaudzes no ķermeņa apspiešanas. 

Lai tu vari dzīvot savu dzīvi TAGAD. Nevis nolikt dzīvi gaidīšanas režīmā līdz brīdim, kad būs zaudēti 50, 20 vai 10 kilogrami.  
 
Vai tu zaudēsi svaru?

Varbūt. Varbūt, nē. Dažas zaudē. Dažas, nē. Bet labākā iespēja tev sadziedēt savu diētu nomocīto vielmaiņu, ir pārtraukt mākslīgi ietekmēt savu savu svaru.  

Vienatnē to nav viegli paveikt. Šajā ceļojumā ir tik daudz nezināmo un tik daudz jaunu prasmju, kuras jāapgūst.  

Tavs lielais ieguvums? 

BRĪVĪBA.

Brīvību no stresa, raizēm un kauna, ko tavi ēšanas paradumi tev izraisa. Brīvību patiešām ēst to, ko tu vēlies (un es tiešām domāju visu ko vēlies), neaizliedzot sev noteiktus pārtikas produktus. Brīvību no diētām, uztura ierobežošanas un aizliegšanas. Patiesu sevis pieņemšanu, lai tu vari dzīvot tā un radīt to, ko tava sirds vēlas. Brīvību būt brīvai. 

Tas ir aizraujošs, sevi bagātinošs ceļojums! Ceļojums atpakaļ pie sevis!

Ja tev noderētu mazliet palīdzības, piedāvāju tev 15 minūšu telefonisku iepazīšanās sarunu. Sazinies ar mani, rakstot uz info@inesemillere.com.   


No comments: