Meklē vārdu vai frāzi:

Nost ar pārtikas produktu etiķetēm: esi ziņkārīga un neitrāla.

Apzinātās ēšanas kursā tu mācies atrast vidusceļu. Visdusceļu starp diētām un pārēšanos; starp labs un slikts; starp drīkst un nedrīkst. Starp tas ēdiens tevi „izdziedinās” un tas – „nogalinās”. Tas attiecas arī ir pārtikas produktu etiķetēm. Kā uz to skatīties caur apzinātas ēšanas prizmu?  

Nesen kādā no lielveikaliem dzirdēju kā kāda mammu pavēlēja savam bērnam atlikt atpakaļ plauktā viņa gribēto granola batoniņu, jo "tajā ir pārāk daudz toksiskā cukura". 

Neskaitāmas reizes esmu redzējusi sievietes atsakāmies no deserta, jo viņas nevēlas būt "sliktas" vai apēst desertu un, tad justies vainīgas. 

Pārtikas produktu etiķetes - pārtikas marķēšana kā laba, slikta, "tīra", veselīga vai neveselīga. Vai  pat savu  Instagram publicēto vakariņu marķēšana kā bezglutēna, bez cukura, bez laktozes, vienalga no kā brīva, mūsdienās ir tik bieža.

Runāt par ēdienu šādā veidā šobrīd ir tik vispārpieņemts, ka mēs pat neapstājamies, lai pajautāju sev, kāpēc mēs to darām. Pat pārtikas uzņēmumi marķē, mārketē vai tirgo pārtiku šādā veidā. Tu iespējams atpazīsti: bez grēka trifeles no datelēm un riekstiem; deserti, kas ir absolūti bez grēka; bezgrēka konditoreja.  

Problēma ar pārtikas produktu etiķetēm ir tā, ka tās pārtikai pievieno morālas kategorijas

Tā vietā, lai vienkārši baudītu cepumu, mēs to vērtējam kā "sliktu" vai "neveselīgu." Tas noved pie vainas un kauna sajūtas vai/un liek justies slikti par sevi par cepuma ēšanu. Tu esi „grēciniece”, ja apēd to „neveselīgo našķi”. 

Strādājot ar klientēm es to redzu - sievietes tieši tā arī jūtas. Viņas vērtē sevi kā labu vai sliktu, atkarībā no tā, kas tiek apēsts.

Vai tas viņas attur no „slikto” kārumu ēšanas?

Nē! Tas viņas neattur no „grēcīgo kārumu” ēšanas. Tās IR nopietnas ciešanas, ko mārketētāji (visdrīzāk to neapzinoties) viņām rada. Viņas tiek ievietotas – tu esi slikta, jo apēdi XYZ, plauktiņā. Es to redzu ikdienā strādājot ar šīm sievietēm. 

Mums nevajadzētu izjust vainu vai kaunu par un ap ēšanu. Ēdiens ir tikai ēdiens. Tam nedrīkst būt tiesības noteikt, kā mēs par sevi jūtamies. 

Bet notiek citādi: pārtikas etiķetes bieži noved pie bezspēcības vai kontroles zaudēšanas sajūtas attiecībā uz ēdienu. Es ikdienā redzu, ka sievietes vērtē sevi atkarībā no tā, kā un ko viņas ēd (vai neēd). Jūtas nepilnvērtīgas un cieš.

Apzinātas ēšanas pieeja 

Esi ziņkārīga par produktu etiķtēm un uzskatiem par un ap ēdienu. 

Kad tu ievēro sevī šīs domas, pajautā sev: "Kāpēc es domāju, ka šī pārtika ir laba vai slikta?" Izpēti un izaicini savus uzskatus un pārliecību par ēdienu, lai redzētu, vai tā ir taisnība, vai ne. Vai es patiešām zinu, ka tā ir taisnība? Vai tā tiešām ir 100% patiesība???”

Bieži vien šie uzskati tiek ņemti no tā, ko esi dzirdējusi vai lasījusi par uzturu. Diemžēl, ziņas ko mēs dzirdam un lasām ir bieži negatīvas, bailes modinošas un visbiežāk atspoguļo tikai vienu viedokli

Ja tu lasi informāciju par uzturu, tu ievērosi, ka bieži tas, kas tiek uzskatīts par veselīgu šodien, vēl vakar bija ierindots pie neveselīgajiem. Un otrādi. Informācija mainās kā kaleidoskopā. 

Fokuss bieži ir uz galējībām, piemēram, atsakies no visa cukuru vai ēd tikai 100% augu izcelsmes uzturu. Daudz informācijas ir izņemta no konteksta, vai balstās uz nepietiekamiem pētījumiem. 

Ja šī informācija vada tavas ēdiena izvēles, tad tu esi cietumā

Izvēlies brīvību

Apzināta ēšana piedāvā līdzsvarotu pieeju uzturam. Manā apzinātas ēšanas kursā tev ir iespēja apgūt prasmes, lai brīvi izvēlētos no visiem ēdieniem. Tev nekas nebūs sev jāaizliedz, tu spēsi brīvi un elastīgi izvēlēties no visa tik plašā pārtikas klāsta. Nepiekarinot sev birkas „laba” vai „slikta”, atkarībā no apēstā. Tu brīvi varēsi iet viesos vai braukt atvaļinājumā. Tu būsi brīva no pārēšanās un ierobežošanas. BRĪVA! Baudīt ēdienu, sevi un dzīvi! 

Atvēli laiku, lai paeksperimentētu ar jauniem uzskatiem: 
  • Ēdiens nav ne labs, ne slikts. 
  • Visam ēdienam ir mērķis. Ēdiens var sniegt enerģiju, barības vielas (vitamīni un minerālvielas), prieku un baudu, tikšanos ar draugiem, un vairāk. Piemēram, kūkas baudīšana savā dzimšanas dienā, var būt gan patīkama garšas pieredze, gan iespēja satikties ar ģimeni, gan enerģijas nodrošināšana ķermenim un smadzenēm.
  • Visiem pārtikas produktiem ir vieta ēdienkartē. 
  • Izvēloties ēdienu tu vari sev uzticēties. 
  • Tavs ķermenis ir gudrs un tev nekļūdīgi pateiks, kad ir izsalcis, paēdis, kā arī citas savas vajadzības.  
  • Nevienam pārtikas produktam nav vara izmainīt tavu veselību. Cepuma apēšana nepadarīs tevi neveselu. 

Esi ziņkārīga pētot savus pašreizējos uzskatus par ēdienu. Izaicini sevi izzināt jaunu veidu kā skatīties un domāt par ēdienu.  

Labs veids, kā sākt ir pārtikas neitralitāte. Tā vietā, lai marķētu pārtiku, vienkārši ievēro, kas tā ir un kā tā liek tev justies. Ja tu ēd salātus, ievēro to kraukšķīgumu. Ievēro dārzeņu garšu. Ja tu ēd cepumu, ievēro saldumu vai to, kā uz mēles tev izkūst šokolāde. 

Neatkarīgi no tā, vai sabiedrība marķē pārtiku kā labu vai sliktu, atlaid šo uzskatu. Tā vietā ievēro, kā tu jūties ēdot noteiktus pārtikas produktus; kā apēsti tie liek tev justies.

Šis izzināšanas process ieliek tevi spēka pozīcijās.

Eksperimentē nevis kritizē

Tā vietā, lai stumtu lejā kale kāpostus, jo tas ir "superēdiens," izvēlies neēst tos, ja tev negaršo. Vai atrod veidu, kā tos pagatavot garšīgi. 

Ja tev garšo cepumi un kūciņas, izmanto savu iecienītāko recepti tādu kāda tā ir, nevis mēģini to padarīt "veselīgāku", samazinot cukura vai sviesta daudzumu.  

Zinātkāre dāvina jaunas iespējas tavās attiecībās ar ēdienu. Tas palīdz tev „sadzirdēt” tava ķermeņa gudrību, nevis vērtēt un kritizēt to kā tu ēd, pamatojoties uz mūsu diētu kultūras pretrunīgo informāciju.  

Esmu tev sagādājusi iespēju turpināt šo ziņkārīgās savu attiecību ar ēdienu izzināšanas ceļojumu: esi laipni gaidīta apzinātas ēšanas kursā „Kā neapēst stresu”. Par to vairāk šeit>>>

No comments: