Apzināta ēšana – recepte sirds veselībai.

"Jums patiešām vajadzētu apsvērt kādas uztura un dzīvesveida izmaiņas, lai uzlabotu savu sirds veselību." Vai šis tev izklausās pazīstami? Vai šos pašus vārdus tev ir teicis ārsts, ģimenes loceklis vai draugs?  

Varbūt jau doma par šo izmaiņu veikšanu ir tik biedējoša, ka tu neesi pat mēģinājusi. Jo tu, iespējams, nezini kur sākt. Vai arī tu nevēlies atteikties visiem saviem iemīļotajiem pārtikas produktiem. 

Varbūt tu esi ņēmusi vērā apkārtējo padomus - samazini kalorijas, atsakies no cukura, piespied sevi apmeklēt sporta centru, un zaudē to svaru ... tikai, lai atgrieztos pie vecajiem paradumiem; lai redzētu, ka svars atnāk atpakaļ un skaitlis, ko rāda svari, atkal palielinās.
 
Latvijā, līdzīgi kā daudzās valstīs, sirds slimības ir nāves cēloņu saraksta augšgalā. Kad runa ir par sirds veselību, svars, uzturs un fiziskās aktivitātes ir nozīmīgs iemesls bažām. 

Bet ja nu ir cits veids? Ja nu ceļš uz sirds veselību, nav bruģēts ar atteikšanos un liegšanu, bet ar apzinātību?
 
Apzināta ēšana ir uztura režīma recepte sirds veselībai.

Svarīga sirdij veselīga dzīvesveida daļa ir sirdij veselīgs uzturs, vai ne? Bet tas kas trūkst vairumam sirdij veselīgas ēšanas plāniem un diētu programmām ir izpratne par to, kas ir tas, kāpēc cilvēks vispār katrā reizē ēd.  

Ēšana veselībai nav par labas un sliktas pārtikas sarakstiem. Tas ir par izpratni par to kas jebkurā brīdī mūsu ķermenim ir nepieciešams, lai tas justos un strādātu labi. Un par degvielu, kas to atbilstoši nodrošinās.  

Apzināta ēšana uzlabo izpratni par izsalkuma un sāta sajūtu norādēm un tas var uzlabot ēšanas paradumus.  

Apzināta ēšana ietver saiknes ar ķermeņa norādēm par izsalkumu un sātu atjaunošanu. Un atļaušanu šīm norādēm virzīt mūsu lēmumus par to, kad ēst un cik daudz ēst. Ēšana atbildot uz šīs norādēm ļauj mums labāk regulēt ēdiena porcijas.   

Tas savukārt, palīdz samazināt pārēšanās biežumu un atļaus organismam atrast savu dabisko, veselīgo svaru. Neskaitot kalorijas vai nemērot katru atsevišķu ēdiena porciju.

Kļūšana apzinātai par izsalkuma norādēm ļauj tev ātrāk atpazīt izsalkumu, kas var pozitīvi ietekmēt to, ko un cik daudz tu izvēlies ēst.
 
Izsalkusi...pārmērīgi...risks sirds veselībai.

Ja mēs gaidām, kamēr esam pārmērīgi izsalkušas mums ir tendence izvēlēties treknāku, smagāku pārtiku. Un mūsu pirmā izvēle visticamāk būs ātri pieejami, ērti apēdami, ļoti pārstrādāti pārtikas produkti. Tādi kas, iespējams, neiederas mūsu "veselīgs sirdij " definīcijā. Mēs šos pārtikas produktus visdrīzāk arī ēdīsim ātri, atkal palielinot pārēšanās iespējamību.

Palielinātais vērīgums, apzinātības veicināts, atļauj mums ātrāk izjust izsalkumu un tādējādi atbildēt tam, nevis reaģēt uz to.  

Apzināta ēšana palīdz jo-jo efekta prevencijai.

Jo-jo („ēst-nožēlot-atkārtot!”) efekts ir bieža hronisku diētu blakusparādība, kuru raksturo ekstrēmas ēšanas uzvedības un svara svārstības.

"Uz diētas”/”pametu diētu", "labs ēdiens /slikts ēdiens", "visu /neko". Šāda domāšana padara jebkuru līdzsvaru pārtikas izvēlēs par gandrīz neiespējami sasniedzamu. Tas ir vai nu tikai vista bez ādas un kale kāposti vai tikai cepumi un kartupeļu čipsi, bet ļoti maz kaut kas pa vidam.
 
Apzināta ēšana dāvina mums vidusceļu. Tā izveido telpu gan ēšanai uzturam/sirds veselībai, gan baudai. Tā atļauj tev izvēlēties pārtiku, kas ir gan veselību veicinoša, gan apmierinājumu sniedzoša. Tā rada tādu ēšanas modeli, kas ir ne tikai patīkams un ilgtspējīgs, bet arī veselību atbalstošs.
 
Protams, jo-jo ēšanai seko jo-jo svara svārstības (pazīstamas arī kā svara reciklēšana: zaudēt svaru-atgūt svaru). Tas var būt potenciāli kaitīgi sirds veselībai un rezultēties asinsspiediena, holesterīna un triglicerīdu svārstībās [1].

Kamēr apzinātas ēšanas prasmes var reāli uzlabot šos pašus rādītājus un vairāk [2], [3], [4].
 
Nobeigumā:

Lai jebkuras dzīvesveida izmaiņas efektīvi uzlabotu mūsu ilgtermiņa veselību, tās ir jāsaglabā ilgtermiņā. Tradicionālās pieejas - stingras diētas un dzīvesveida prakses - nekad mūs neaizvedīs tur, kur turpretim apzināta ēšana varētu. Un, kā papildus ieguvums – ēšana varētu kļūt arī nedaudz patīkamāka. 

Vēlies apgūt vai rekomendēt apzinātas ēšanas prasmes saviem pacientiem, uzzini vairāk šeit>>>

[1] Montani JP, Schutz Y, Dulloo AG. Dieting and weight cycling as risk factors for cardiometabolic diseases: who is really at risk?. Obesity Reviews. 2015 Feb 1;16(S1):7-18.
[2] Bacon L, Stern JS, Van Loan MD, Keim NL. Size acceptance and intuitive eating improve health for obese, female chronic dieters. Journal of the American Dietetic Association. 2005 Jun 30;105(6):929-36.
[3] Hawks S, Madanat H, Hawks J, Harris A. The relationship between intuitive eating and health indicators among college women. Journal of Health Education. 2005 Dec 1;36(6):331-6.
[4] Schaefer JT, Magnuson AB. A review of interventions that promote eating by internal cues. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. 2014 May 31;114(5):734-60.

Tevi varētu interesēt mana apzinātas ēšanas kursa dalībnieces, psiholoģijas maģistres, Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētājas Guntas Freimanes novērojumi un pārdomas. Tās lasi Diabēta avīzē: Apzinātā ēšana: atbildības uzņemšanās un apzināta izvēle

Nav komentāru: