3 iemesli nākošajā maltītē “servēt” apzinātību.

Apzināta ēšana ir neiedomājami aizraujoša un transformējoša. Ikdienā „dzīvojot un elpojot” ar šo pieeju, lasot daudzos pētījumus, alkal un atkal no jauna saprotu, cik svētīta un priviliģēta es esmu, palīdzot citiem to apgūt. Bet lielākais prieks man, protams, ir par manām klientēm, kuras mainās no tikšanās reizes uz reizi; un piedzīvot to kā viņas sadziedē savas attiecības ar ēdienu, sevi, savu ķermeni; kā viņas atgūst BRĪVĪBU, ēst, ko vēlas nepārēdoties. Apzināta ēšana ir ceļojums pretīm brīvībai, kurā mēs dodamies kopā.
       
Viss sākas ar savu ēšanas paradumu apzināšanos.

Padomā, cik bieži tu neapzināti stum lejā savu maltīti, skatoties TV vai datorā? 

Daudzām no mums šis scenārijs, iespējams, notiek vairāk reižu nekā mēs vēlētos to atzīt. Mūsu dienas ir pieblīvētas ar veicamajiem darbiem un traucēkļiem, un ir grūti paņemt pārtraukumu, lai sēdētu un vienkārši "būtu" ar mūsu maltīti.

Tomēr mūsu ātrā, neapzinātā ēšana var izraisīt vairāk veselības un svara problēmas, nekā mūsu pēcmaltītes gremošanas traucējumi.

Šajā pastāvīgās uzmanības novēršanas un augsta stresa dzīvesveida laikmetā, aizvien vairāk pētījumu izgaismo neapzinātas ēšanas negatīvo ietekmi uz mūsu veselību. Citi pētījumi uzsver, ka ātri aprijot maltīti, mēs pat vispār zaudējam ēdiena veselību veicinošo ietekmi

Neatvēlot sev laiku pilnībā pievērsties maltītei, mēs kaitējam mūsu ķermenim vairāk, nekā to pabarojom.

Te ir trīs neapzinātas ēšanas ietekmes uz mūsu veselību un svaru:

Neapzināta ēšana „liek” mums ēst vairāk:

Vienā pētījumā tika pētīta vēlme ēst un dalībnieku apēstais ēdiena daudzums četrās situācijās: skatoties TV, vadot automašīnu, ēdot kopā ar citiem un socializējoties, un ēdot vienatnē. Pētnieki atklāja, ka tie, kuri skatījās TV apēda vairāk ēdiena, nekā jebkurā citā ēšanas situācijā. Tāpat viņi arī konstatēja, ka tiem, kuri ēda kopā ar citiem (sociālā ēšana) bija palielināta vēlme turpināt ēst, pat tad, kad viņi jau bija paēduši.  

Šie rezultāti parāda, cik svarīgi ir pievērst uzmanību tam, ko un cik daudz tu ēd, jo īpaši, ja tev apkārt ir dažādi traucēkļi. Ideāli, lai samazinātu savu pārēšanās risku, tev vienmēr vajadzētu izslēgt televizoru vai aiziet prom no datora. Kad tev ir jāēd  kopā ar citiem (tīklošana, ballītes u.c.), pārliecinies, ka visas maltītes laikā tu laiku pa laikam ieklausies savā ķermenī. Kad tu jūties paēdusi, cieni savu ķermeni un saki „nē” kārtējam garām nestajam uzkodu šķīvim vai desertam. Dari to pat tad, ja tavi maltītes kompanjoni mudina tevi pievienoties.

Neapzināta ēšana var "atņemt" mums iespēju uzlabot mūsu noskaņojumu:

Nesens pētījums aplūkoja to, kā apzināti apēsta šokolāde ietekmē mūsu noskaņojumu. Dalībnieki tika aicināti ēst šokolādi apzināti (klausoties ierakstu, kas deva norādījumus kā to darīt) vai neapzināti (teica ēst šokolādi, gaidot turpmākus norādījumus). 

Kontroles grupa apzināti vai neapzināti ēda krekeri. Atklājumi parādīja, ka tiem, kuri ēda šokolādi apzināti vēlāk bija ievērojami pozitīvāks noskaņojums, nekā tiem, kuri to ēda neapzināti.

Sliktā ziņa: mūsu ikdiena ir piesātināta ar daudzām „autopilotā” veiktām darbībām. Ēšana ir viena no tām. Lai spētu ēst apzināti, ir vajadzīgas prasmes. Aicinu tās apgūt manā apzinātas ēšanas kursā.

Neapzināta ēšana var mums "likt" izvēlēties mazāk veselīgu pārtiku:

Ēšana pie TV var ne tikai palielināt tavas apēstās porcijas lielumu – tas ir saistīts arī ar mūsu pārtikas izvēlēm. Pētnieki atklājuši, ka ģimenes, kas ēda pie televizora, izvēlējās mazāk veselīgu pārtiku nekā ģimenes, kuru maltītes „netraucēja” televizors. Pat tikai fonā ieslēgts televizors, bija saistīts ar sliktākām pārtikas izvēlēm.

Reiz Rīgā es kādai francūzietei (ar apzinātu ēšanu nesaistītai) jautāju, ko viņai nozīmē jēdziens “apzināta ēšana”. Viņas atbilde var likties pārsteidzoša savā vienkāršībā: visa ģimene apsēžas ap galdu un ēd. TV izslēgts. Paveicams ? Es domāju, ka jā.

Visbeidzot, lai palielinātu savu apzinātību, tu vari apsvērt mūzikas iekļaušanu savās maltītēs. Kāds pētījums atklāja, ka "maigas" mūzikas klausīšanās ēdot šokolādi, palielināja šokolādes krēmīguma un salduma sajūtu.

Savā nākamajā ēdienreizē, pamēģini saskaņot savu ēdienu ar mūziku – klausies vieglu, optimistisku mūziku ēdot savus kraukšķīgos salātus, vai bagātīgu simfoniju ēdot smagāku ēdienu. Pavēro, kā tas maina to, kā tu uztver un baudi savu maltīti.

Ja tu jau kādu brīdi lasi manus ierakstus un turpini atkal un atkal atgriezties pie domas, ka tev ir apnicis tavs "ēdiena cietums" un tu esi gatava citai pieejai, varbūt ir pienācis laiks sistemātiskai apzinātas ēšanas apguvei. Te ir kā tu vari sākt>>>

Nav komentāru: