Apzināta ēšana un svara zaudēšana. Viela pārdomām.

Mūsu kultūra šķiet orientēta uz svaru, izskatu, jaunību. Arī es, kā apzinātas ēšanas trenere un koučs, ar to sastopos ik dienas. Liekais svars un svara zaudēšana ir liela un nozīmīga tēma. Tomēr, mērķis apgūt apzinātu ēšanu, lai zaudētu svaru, ne tikai sevi neattaisno, tas traucē.

 

Piedāvāju manu skatījumu uz šo problēmu, labi saprotot, ka liela daļā cilvēku domājot par ēšanas ieradumu maiņu ir kondicionēti domāt "Cik daudz svara es varu zaudēt?" kategorijās. 

Mana deviņu gadu pieredze, mācot apzinātas ēšanas pieeju, rāda, ka motivācija zaudēt svaru, traucē gan apzinātas ēšanas pieejas apgūšanai, gan tās turpmākai praktizēšanai. Tā traucē ieklausīties sevī un uzticēties sev.   

Piedāvāju dažus biežus ar apzinātu ēšanu un svara zaudēšanu saistītus jautājumus un manus komentārus, kā vielu pārdomām: 

 

Vai apzinātā ēšana palīdzēs man sasniegt manu dabisko svaru?


Varbūt. Nav garantijas zaudēt svaru un saglabās rezultātu ar apzinātās ēšanas vai kādu citu pieeju. Pretēji plaši izplatītam uzskatam, ķermeņa svars nav vienkārši jautājums par enerģijas bilanci un pašdisciplīnu. To nosaka sarežģīts fizioloģisko, bioloģisko, ģenētisko, un citu mainīgo faktoru komplekts  - dažiem no kuriem nav nekāda sakara ar to, ko un cik daudz mēs ēdam vai, cik daudz mēs kustamies. 


Lai gan ir pievilcīgi domāt par apzinātu ēšanu kā dabisku veidu lēnai svara zaudēšanai, problēma ir tā, ka tu joprojām koncentrējies uz svaru! Kas atrauj tevi no tavu attiecību ar ēdienu sadziedēšanas - kas vienmēr ir prioritāte. Mīlestības-naida attiecību ar ēdienu atrisināšana rada ilgtspējīgas un dzīvi paplašinošas izmaiņas, kuras vienkārši nevar izmērīt uzkāpjot uz svariem.  

 

Kā tad apzināta ēšana var man palīdzēt?

 

Koncentrēšanās uz svara zaudēšanu liek tev fokusēties uz pagātni un nākotni, pār nevienu no kurām tev nav nekādas kontroles

Apzinātība ir par pašreizējā brīža apzināšanos, kas, galu galā, ir vienīgais brīdis par kuru tu esi atbildīga! 


Ar ziņkāri un izpratni par savām fiziskajām sajūtām, domām un emocijām, tu iemācies pieņemt mirkli-pēc-mirkļa lēmumus, kas atbalsta to kā tu vēlies justies tagad. 

Caur šo procesu, apzinātā ēšana palīdz tev atbrīvot sevi no laika un enerģiju patērējošā jo-jo diētošanas ("ēst-nožēlot-atkārtot!") cikla, svara reciklēšanas (zaudēt-atgūt), un sava ķermeņa nepieņemšanas, lai tu varētu pilnībā ieguldīt savā dzīvē. Tev iemācoties ēst ar nolūku un uzmanību, tu attīstīti prasmes un instrumentus, kurus tu vari izmantot arī citās savas dzīves jomās.

 

Tā kā apzināta ēšana nebalstās uz ēdiena izvēles noteikumiem, vai tā nav labāka kā diētas, lai zaudētu svaru?  

 

Apzinātajai ēšanas ir daudz priekšrocību un saglabājamu ieguvumu, neatkarīgi no tā, vai tas noved pie svara zuduma. To pašu nevar teikt par diētām. Patiesībā, apzinātas ēšanas pārvēršana par diētu, lai zaudētu svaru, visdrīzāk novedīs pie tiem pašiem prognozējamiem rezultātiem kā jebkura cita diēta. Kad, ja, tu visu nedarīsi perfekti, tu jutīsies vainīga un tas baros tavu "ēst-nožēlot-atkārtot!" ciklu, galu galā padarot vēl grūtāku efektīvu lēmumu par ēšanu vai pašaprūpi pieņemšanu. 

Tā vietā, kad tu iemācies, kā ēst to, kas tev garšo un mīlēt to, ko tu ēd, tu vari ļaut savam svaram parūpēties pašam par sevi.

 

Un kā ar veselību? Mans ārsts saka, ka man jānotievē?  

 

Ir nozīmīgi pierādījumi, ka svars un veselība nav tik cieši saistīti, kā tic lielākā daļa cilvēku, tajā skaitā lielākā daļa veselības aprūpes speciālistu. Daži cilvēki ar lielāku svaru ir fizioloģiski veseli, bet daži slaidi cilvēki, nav. Cilvēka svars ir tikai viena neliela informācijas daļa, un tā ir milzīga kļūda izdarīt pieņēmumus, pamatojoties uz svaru vien. Turklāt, visbiežākais jebkuras svara zaudēšanas pūļu iznākums nav ilgstoša svara vai veselības izmaiņas, bet svara reciklēšana, kas tiek saistīta ar sliktākiem veselības rezultātiem.

 

Koncentrēšanās uz svaru var veicināt nekārtīgu ēšanu, ēšanas traucējumus, un svara stigmatizāciju, kas visi kaitē labsajūtai. Kopumā, koncentrēšanās uz svaru, kā galveno veselības rādītāju, nodara vairāk ļauna nekā laba.   

 

Ja es atsakos no svara zaudēšanas, vai tā nav vienkārša padošanās?  

 

Tas ir atkarīgs no tā, ko tu saproti ar "padošanās". Atteikties no visu patērējošas un neefektīvās savas veselības uzlabošanas pieejas? Jā. Atmest dzīšanos pēc labsajūtas un dzīves kvalitātes? Noteikti, nē. 

Nav nekādu pierādījumu, ka lielākā daļa cilvēku, kas ietur diētu un zaudē svaru, to saglabā. Daudzas sievietes, kas hroniski fokusējas uz svara zaudēšanu, konstatē, ka ir emocionāli izsmeltas, un mazāk fiziski veselas nekā pirms viņas sāka.

 

No otras puses, ir arvien vairāk pierādījumu, ka apzināta ēšana var palīdzēt tev pārraut "ēst-nožēlot-atkārtot!" ciklu, uzlabot ēšanas paradumus, no jauna atklāt prieku fiziskajās aktivitātēs, palielināt sevis pieņemšanu, uzlabot sadzīvošanu ar dažādām hroniskām slimībām

Visas šīs izmaiņas padarīs tevi veselīgāku neatkarīgi no tava drēbju izmēra.  

 

Līdz ar to – tu nepadodies! Tu saki "jā" jaunām zināšanām par sevi: ieklausīties un uzticēties sava ķermeņa norādēm, dodot sev atļauju ēst to, kas tev garšo, bez vainas sajūtas, un pabarojot sevi ar līdzjūtību un cieņu, ko esi pelnījusi.  

 

Es tik ilgi esmu mēģinājusi zaudēt svaru, tāpēc es cerēju, ka apzināta ēšana varētu būt atbilde.  

 

Tas ir saprotams. Varētu būt noderīgi pārformulēt problēmu, nevis koncentrēties uz vienu risinājumu. Nenovērtē par zemu stresu, ko rada sava ķermeņa nepieņemšana (lai nelietotu vārdu, ienīšana) un pastāvīgā vēlēšanās, lai tas ir citāds. 

Patiesība ir, ka daudzām sievietēm ciešanas rada nevis viņu svars; viņu domas par svaru, ir tas, kas liek viņām ciest.  

 

Pakāpeniska mācīšanās apskaut to, ka veselība un skaistums pastāv visādās formās un izmēros, var atbrīvot tevi no nebeidzamās dzīšanās pakaļ svara zaudēšanai, kas atrauj tevi no dzīves, kuru tu alksti dzīvot, dzīvošanas.  

Padomā uz brīdi ... kāda tā dzīve varētu izskatīties? Mierīga, aktīva, līdzsvarota, dzīvespriecīga ... viss, ko tu iedomājies, ka svara zaudēšana tev dos, tev ir pieejams jau šajā brīdī. 

Apzinātība palīdz tev iemācīties pilnībā dzīvot ķermenī, kurš tev ir tagad, un tik tiešām, apzināta ēšana var būt atbilde, kuru tu meklē

Kas ir nepareizs vēlmē zaudēt svaru?  

 

Nav nekas nepareizs vēlēties zaudēt svaru. Tomēr ir iespējams, ka, koncentrēšanās uz svara zaudēšanu, kā svarīgāko iznākumu, rada tev konfliktu ar savu ķermeni vai novērš tavu uzmanību no ilgtspējīgu pārmaiņu veikšanas citos vērtīgos veidos. 

Tā kā nav iespējams zaudēt svaru tieši šajā brīdī, cik daudz savas dzīves brīžu tu vēl vēlies zaudēt, domājot, ka tavs ķermenis ir nepieņemams? 

Apzinātība vairo nekritisku sevis pieņemšanu un sevis pieņemšana veicina pašaprūpi. 

 

Bet es gribu justies labi. 

 

Protams, ka tu gribi! Tev tas ir iespējams jau tagad! Kādas izvēles tu vari izdarīt šajā brīdī, lai justos labi tagad? 

Ēst to, kas tev garšo? Ēst apzināti, lai tu izbaudītu savu ēdienu vēl pilnīgāk? Izvēlēties pārtikas produktus, kas dos tev labu sajūta, nevis padarīs tevi gausu un miegainu? Ēst tādu ēdiena daudzumu, kas dos tev apmierinātības sajūtu, nevis liks justies nožēlojami? Pietiekami izgulēties? Vairāk izkustināt savu ķermeni? Izvēlēties citas pašaprūpes aktivitātes? 

Visi šie lēmumi, neatkarīgi vai tie noved pie svara zudums, palīdzēs tev justies labi jau  tagad, nevis gaidīt uz kaut ko, kas var vai nevar notikt nākotnē.  

 

Tātad, secinājums ir – apzināta ēšana nav svara zaudēšanai?  

 

Nepārproti mani. Es nesaku, ka cilvēki caur apzināto ēšanu nezaudē svaru. Daži zaudē, citi, nē. Es tikai saku, ka svara zaudēšana nav iemesls, lai mācītos kā ēst apzināti, un koncentrēšanās uz to var stāties ceļā tam, lai tu sadziedētu un harmonizētu savas attiecības ar ēdienu un dzīvotu to lielo dzīvi, pēc kuras alksti.


Apzinātas ēšanas pieeja, kā to mācu es, ir svara neitrālaEs neesmu ne par, ne pret svara zaudēšanu. Es atbalstu līdzjūtības pilnu, svara-neitrālu pieeju rūpēm par sevi. Es ticu, ka tev, izveidojot harmoniskas attiecības ar ēdienu un cieņpilnas attiecības tavu ķermeni, tas pats spēs atrisināt svara jautājumus.

 

Lai uzzinātu, kā tu vari apgūt apzinātu ēšanu, spied šeit un sāc tūlīt >>>

Vārds dažiem, kuriem apzinātās ēšanas apmācības ir palīdzējušas, papildus citiem ieguvumiem, arī zaudēt svaru:


Kursa kursa dalībniecei Ivetai: „Tā kā tuvojas gada beigas, tad atskatoties uz šo gadu, apzinātas ēšanas kurss ir burvīgākā pieredze un mācību stunda visā šajā gadā!!! Visu savu apzināto mūžu esmu cīnījusies ar svara problēmām, neskatoties uz to, ka vienmēr esmu centusies ieviest savā ikdienā veselīgu ēšanu un aktīvi sportojusi. Tik un tā problēmas ar pārēšanos un vainas sajūta nekad mani nav atstājušas! Tad nu devos uz kursu, lai atbrīvotos no pērēšanās un visa liekā! Vislielākais ieguvums pēc kursa ir tas, ka es esmu iemācījusies atpazīt izsalkumu! Tas man bija viss lielākais šoks, kad kursa sākumā man pat vairs nebija ne jausmas, kā saprast, vai ir izsalkums vai nav..... Kurss kopumā bija brīnišķīga pieredze/ceļojums atpakaļ pie sevis! Tas it kā iegrieza to dabisko ratu, kas bija apstājies. Kad dabas ieliktās maņas vairs nestrādā dabīgi, bet tiek vadītas mehāniski! Milzīgs ieguvums arī bija meitenes, kad dalījās savos iespaidos, novērojumos un problēmās! Kursu ieteikti pilnīgi jebkuram cilvēkam, neatkarīgi vai  ir problēmas ar ēdienu vai nav! Jā, meditācijas arī ir viens no lielajiem ieguvumiem! Un protams, kur bez brīnišķīgās skolotājas, Ineses!!!!Esmu bezgala pateicīga par šo brīnišķīgo iespēju! Kursa laikā kļuvusi par 6kg vieglāka:):):)


Kursa dalībnieks ValtsValts zaudē 21 kg.

 

Kursa dalībniece Svetlana: "Apzināta ēšana ir interesanta, smaržīga, garšīga un veselīga. Tā palīdz uzturēt kontaktu ar savu ķemeni, prātu un dvēseli. 2.nedēļā svars ir samazinājies par 1.5kg. Kopā 2.2kg.

Nav komentāru: