Meklē vārdu vai frāzi:

Diēta saukta jebkurā citā vārdā ir un paliek DIĒTA | Ortoreksija

Ierobežojoša ēšana, kuru no savas personīgās pieredzes pazīst tās, kuras ir cietušas no jo-jo diētošanas un svara reciklēšanas (kg zaudēšana-atgūšana), dod degvielu pārēšanās ciklam un var kļūt par emocionālo pārēšanās palaidējmehānismu.  
   
 
Tas, ko vairāk un vairāk redzu šodien ir, ka ēšanas modeļu saraksts kuri potenciāli var kļūt par daļu no Ierobežojošā Ēšanas Cikla, ir bīstami paplašinājies, ietverot arī veselīgā, „zaļā” un bioloģiskā dzīvesveida entuziastus

Kad “veselīga ēšana” noiet greizi…

Šis raksts ir par tevi un tavām attiecībām ar ēdienu, tāpēc es nemēģināšu definēt, ko nozīmē "veselīgs uzturs". Jo tāpat nepastāv viena universāla definīcija, kurai piekritīs ikviens; "veselīga ēšana" nav fiksēts, statisks, mūžam nemainīgs mērķis - vēl viens iemesls, lai koncentrētos uz tevi, nevis ēdienu.  

Pat tad, kad cilvēki izdara brīvprātīgas izmaiņas savā ēšanā "veselības" vārdā, bez apzinātības šis "plāns" var pārveidoties par noteikumiem. Kā rezultātā, cilvēki var ievērot, ka ir pārmērīgi fokusēti uz pārtiku, un viņiem ir mazāk enerģijas, lai koncentrētos uz veselīgas dzīves dzīvošanu, to mērķi, kuru viņi vēlējās sasniegt!  

Termins ortoreksija,  kas burtiski nozīmēpareizu ēšanas”, nav "oficiāls" ēšanas traucējums, bet apraksta arvien biežāk izplatītu problemātisko ēšanas modeli, kas  rodas no pārmērīgas fiksāciju uz veselīgu uzturu.

Viena ortoreksijas iezīmēm ir pārspīlēta ticība (reliģija), ka konkrētu pārtikas produktiem iekļaušana vai eliminēšana, var novērst vai izārstēt slimības vai ietekmēt cilvēka ikdienas labsajūtu. Tā rezultātā, pārtika iegūst lielāku spēku un nepieciešamība to kontrolēt sāk dzīvot pati savu dzīvi, nobīdot malā tevi – ēdāju. 

Sekojošie jautājumi palīdzēs tev izpētīt tavu motivāciju uztura izmaiņu veikšanai tā, lai šīs izmaiņas nekļūt par daļu no Ierobežojoša Ēšanas Cikla.

1. Kas ir tavs nodoms?

Atvēli mazliet laika, lai padomātu par to, kāpēc tu apsver konkrētas sava uztura izmaiņas. Daudzas sievietes izvēlas konkrētu uztura plānu, jo viņi uzskata, ka tas palīdzēs viņām justies, strādāt, vai izskatīties labāk, un/vai dzīvo ilgāku, veselīgāku dzīvi. Tomēr, ja tu neesi apzināta, perfekta sekošana "plānam" var kļūt par tavu galveno mērķi, kā rezultātā tas kļūst par uzmanības novērsēju, apsēstību, vai sliktāk.  

Ja tu ievēro, ka tavs plāns ir kļuvis svarīgāks nekā tavs “kāpēc”, tad ir laiks pārskatīt tavu fokusu.  

2. Vai tu jūties ierobežota?

Tikai tad tā ir "ierobežojoša ēšana", ja tu jūties ierobežota. Citiem vārdiem sakot, ja tu vienkārši izvēlējies ierobežot vai eliminēt dažas sastāvdaļas vai pārtikas produktus (jebkāda iemesla dēļ), un tev nav sajūtas, ka tev kaut kas ir atņemts, tad tā tev nav problēma

Citiem vārdiem sakot, tikai tāpēc, ka tu vari ēst jebko, nenozīmē, tu ēdīsi. Tu esi atbildīga pieņemot savus lēmumus.

Dažreiz sievietēm ierobežotības sajūta ir kļuvusi par "normālu", tāpēc ieviesīsim skaidrību, kā tas varētu izskatīties:    
 • Es pieķeru sevi domājot par tiem ēdieniem, ko esmu izslēgusi no savas ēdienkartes. 
 • Es jūtu, ka man ir atņemti mani mīļākie ēdieni.  
 • Man kārojas produkti, kurus man nav paredzēts ēst.  
 • Es nepārtraukti cenšos atrast aizvietotājproduktus tiem, pēc kuriem es ilgojos.
 • Es izjūtu vainas sajūtu ja novirzos no mana plāna. 
 • Man ir “brīvās dienas” vai “krāpšanās dienas”, lai es varētu izturēt pārējās dienas. 
 • Es nepacietīgi gaidu to dienu, kad man vairs nevajadzēs ēst šādā veidā. 

3. Vai tava dzīve liekas lielāka vai mazāka?  

Pat ja tu nejūties ierobežota, vai tu spēj baudīt veselību, kuru biji vēlējusies kultivēt

Vai arī tu ieguldi tik daudz savas uzmanības, laika un enerģijas savā ēšanas plānā, ka tu nevari pilnībā izbaudīt savu dzīvi

Šeit ir daži veidi, kuros tavs plāns varētu padarīt tavu dzīvi mazāku.     
 • Mani uztrauc informācija par uzturu.  
 • Es esmu pārmērīgi fokusēta uz noteikumiem par kad, ko un, cik daudz ēst. 
 • Es bieži raizējos par to ko ēdu.  
 • Es nepārtraukti domāju un runāju par ēdienu.
 • Es dažreiz neēdu, lai gan esmu izsalkusi.
 • Es izvairos vai jūtos izstumta no noteiktām sociālām situācijām.  
 • Man ir grūti izbaudīt maltīti ēdot kopā ar ģimeni.  
 • Man ir grūti ēst kopā ar draugiem un darba biedriem.  
 • Es kritizēju to, ko ēd citi.  
 • Es bieži jūtos nogurusi vai saslimstu, kas ir iespējamas sekas mani diētai.  

Apzināta ēšana var tev palīdzēt uzlabot veselību, atstājot daudz vietas tās izbaudīšanai! 

4. Vai tas ir tā vērts?

Apzināta lēmumu pieņemšana ir par tavu iespēju/izvēļu plusu un mīnusu izsvēršanu

Ja uztura izmaiņu vai ēšanas plāna trūkumi (piemēram, apgrūtinājums, ierobežotas iespējas) ir lielāki par priekšrocībām (piemēram, jūtos labāk), ir maz ticams, ka tu pie tā ilgtermiņā turēsies. Ja tev tiešām liekas, ka pārmaiņas ir svarīgas, darīt ko vari, lai mazinātu trūkumus un optimizētu priekšrocības. Tas var nozīmēt, piemēram, padarīt izmaiņas mazāk dramatiskas...

5. Vai mērenība būtu efektīvāka nekā „nekas”?  

Šobrīd veselīgā dzīvesveida entuziastu vidū milzīga tendence ir no ēdienkartes pilnīgi eliminēt dažas sastāvdaļas (piemēram, glutēnu, cukuru, sarkano gaļu, utt.). Atkal, ja tu nejūties ierobežota, tad tā tev nav problēma. 

Tomēr, ja tu uztraucies par kādu ēdiena sastāvdaļu, ja tev ir alerģija vai reakcija uz to, ēst to retāk un ar mēru, ir lielisks iesākums. 

Eksperimentēšana ar mazākām izmaiņām, atļaus tev pielāgot un ievērot to, kā tavs ķermenis reaģē

Galu galā, mazos soļus (pārmaiņas) tu spēsi saglabāt efektīvāk nekā lielu kapitālo remontu. Mazie soļi laika gaitā rada noturīgas, dzīvotspējīgas izmaiņas.
 
Kā saka „Kā Neapēst Stresu” kursa dalībnieces, pārmaiņas, ko veicu strādājot ar Inesi, bija tik ‘nesāpīgas’, ka tās organiski ir kļuvušas par manas ēšanas un dzīves sastāvdaļu.   

6. Un kā ar baudu?  

Neaizmirsīsim, ka, lai gan galvenais ēšanas mērķis ir nodrošināt enerģiju un uzturu mūsu ķermeņiem, arī baudījums ir svarīgs un leģitīms iemesls ēšanai

Ja ēšana ir kļuvusi par bezprieka nodarbi, kaut kas ir nopietni nepareizi. Un, ja vien ēdiens nav tavs vienīgais baudas avots, ir iespējams novērst Ierobežojošo Ēšanas ciklu, līdzsvarojot ēšanu baudai ar ēšanas uzturam.(Kā to paveikt, tu mācies kursā)

7. Vai tu esi padarījusi apzināto ēšanu par kārtējo diētu?  

Apzinātā ēšana ir nevērtējoša pašreizējā brīža apziņa. Punkts.

Tiklīdz tu sāc stāstīt sev (vai citiem), ka, "Tev vajadzētu ēst tikai tad, kad esi izsalkusi", "Tev vajadzētu pārtraukt ēst, pirms esi pilna ", "Tev ir jāraizējas par to, kas ir tajā pārtikā, ko ēd" vai "Tev ir jāēd lēnām, jāsakošļā katru kumosu x reizes, un tu nekad nedrīksti ēst, kad dari ko citu, " vai neskaitāmus citus noteikumus, tu apzinātu ēšanu esi padarījusi par ierobežojošas ēšanu. 

Priecāšos par tavām pārdomām komentāru daļā. 

No comments: