Meklē vārdu vai frāzi:

Stresa izraisīta pārēšanās un (noturīgs) liekais svars | Toksiskais stress.


Esi stresā? Tu NEESI viena!
 • Mēs, sievietes pēc 40, tiecamies būt perfektas visās savas dzīves sfērās. 
 • Mēs turpinām savus ģimenes un darba pienākumus, vienlaicīgi darbojoties, lai saglabātu un paplašinātu personīgās intereses un izaugsmi. 
 • Mēs esam tā sauktā “sviestmaizes paaudze”- kad sasniedzam pusmūžu mēs esam ‘iespiestas’ starp mūsu gandrīz pieaugušo bērnu un mūsu novecojošo vecāku vajadzībām.   
 • Mēs esam supersievietes, kuras nevēlas novecot; sievietes, kuras par spīti ikdienas stresam atkal un atkal veido sevi no jauna – meklējot jaunu dzīves jēgu, jaunus partnerus, jaunu dzīves līdzsvaru un jaunus piedzīvojumus.   

Nav brīnums, ka esi stresā…hroniskā, pastāvīgā, ilgtermiņa stresā. Toksiskā stresā!

21. gadsimtā, stress aizņemtām sievietēm pēc 40 ir kļuvis par dzīves sinonīmu.  

Tomēr, stress nav tavs ienaidnieks

Gluži otrādi, tas ir ārkārtīgi svarīgs organisma adaptācijas mehānisms, kas izveidots, lai tiktu aktivizēts mums sastopoties ar īstermiņa izaicinājumiem. 

Kur ir problēma?  

Atslēgas vārds ir īstermiņa aktivizācija

Kad tu tiec ilgtermiņā pakļauta prasībām un izaicinājumiem – tavam vienmēr-stresā, ātrajam supervietes dzīvesveidam, tavs ķermenis (virsnieres) pumpē stresa hormonu kortizolu gandrīz bez apstājas. 

Tas ir ne tikai psiholoģiski nepatīkams stāvoklis, kas tev liek būt aizkaitinātai, aizmāršīgai, rada zemu pašapziņu un pašvērtību. Mazina dzīves kvalitāti un paātrina novecošanos. Stress rada arī virkni nopietnu fizioloģisku izmaiņu.

Pētījumi liecina, ka līdz pat 95% ārsta apmeklējumu ir saistīti ar stresa izraisītām vai pastiprinātām veselības problēmām.  

Stress un liekais svars

Šobrīd aizvien vairāk pētījumu parāda arī citu, vienu no viltīgākajiem stresa blakusefektiem - toksisks stress un kortizola pārprodukcija izraisa neapzinātu, automātisku ēšanu un svara pieaugumu

Viens no nozīmīgākajiem un visticamākajiem ceļiem, kas noved pie aptaukošanās”, saka Sanfrancisko Kalifornijas universitātes pētniece Elissa Epel, „ir stress, kas noved pie pārēšanās". 

“Stress dod tādus pašus signālus, kā bads. Tas smadzenēs ierosina tos neirālos ceļus, kas liek mums kārot kalorijām bagātus ēdienus – mēs izvēlamies taukainus, ļoti saldus, vai ļoti sāļus produktus.”, saka Epel. “Kad mums ir ‘stresa smadzenes,’ ēdiens kļūst pat par vēl lielāku apbalvojumu.”  

Sievietēm 40 + tas nav tikai par izskatu...

"Liekais svars sievietām pēc 40 un tauku slāņa veidošanās vidukļa rajonā nav tikai izskata jautājums, šie tauki apdraud tavu dzīvību!" raksta stresa un aptaukošanās eksperte, integratīvās medicīnas ārste Pamela Pīke.

Kā tokisks stress kļūst par taukiem uz vēdera?

‘Bulciņu nomainīšana pret seleriju kātiem’ (lasi uztura maiņa/diētas/ierobežošana) derēs tikai īslaicīgi. Un tas noteikti neatrisinās tavu stresu. Tas atgriezīsies atkal un atkal no jauna, liekot tev ēst vairāk un kritizēt sevi vairāk, par gribasspēka trūkumu.

Jo toksisks (hronisks) stress:
 • palielina apetīti --- kas veicina pārēšanos
 • fizioloģisku kāri pēc noteiktiem ēdieniem – taukainiem, saldiem, sāļiem
 • veicina neapzinātu ”autopilota” ēšanu – tu bieži pat neapzinies, ka kaut ko košļā 
 • izraisa liekā svara uzkrāšanos
 • liekais svars uzkrājas noteiktā vietā uz vēdera – radot  ‘tauku riepas’ efektu un veicinot metabolā sindroma* attīstību
 • rada grūtības zaudēt svaru – diētas ir neefektīvas
 • samazina muskuļu masu, tādējādi vēl vairāk apgrūtinot notievēšanu un veselīga svara saglabāšanu
 • rada pilnīgu haosu arī citu sievietei svarīgu hormonu darbībā.

*Metabolais sindroms ir anomāliju sakopojums -- paaugstināts asinsspiediens, augsts cukura līmenis asinīs, lieki tauki ap vidukli un patoloģisks holesterīna līmenis - tas viss veidojas kopā, palielinot risku saslimt ar sirds slimībām, insultu, un cukura diabētu.

Tu neesi viena: pētījumi parāda, ka 82% sieviešu reaģē uz stresu ar stresa vai emocionālo ēšanu.

Stresa izraisīta un uzturēta pieņemšanās svarā ir daudzu brīnišķīgu, profesionālu, gudru sieviešu pēc 40 “mazais noslēpums”. Tu esi daudz sasniegusi, gan personīgi, gan profesionāli, bet šis "noslēpums", kā svara bumba pie kājas, tev traucē sasniegt patiesu BRĪVĪBU un virsotnes. 

Stresa radītās fizioloģiskās izmaiņas ir daudz spēcīgākas par tavu gribasspēku

Par laimi tev ir izvēle. Pat divas!  

Vieglākā ir turpināt kā iepriekš...

Pārēdos (jo izjūtu stresu) ...pieņemos svarā (iepriekšējais stress paliek + jauns stress - liekais svars un veselības problēmas)...uzsāku diētu (stress**)...apburtais loks.

**Ir izpētīts, ka sievietēm 40 + jau doma vien par jaunu diētu, kalpo kā viens no spēcīgākajiem stresoriem (stresa izraisītājiem), kas ved pie toksiskā stresa ar visām sekām par kurām jau lasīji iepriekš.

Toksisks (hronisks) stress palēnām sagrauj tavu veselību, ķermeņa aizsardzības spējas un palielināt risku saslimt ar virkni hronisku saslimšanu. 

Risinājums tavam stresam nav tavā ledusskapī vai pieliekamajā!

Otra iespēja – apgūt apzināto ēšanu: senu, bet tai pašā laikā inovatīvu, uz faktiem un neirozinātnes atklājumiem balstītu prāta-ķermeņa vienotības pieeju noturības pret stresu attīstīšanai un veselīgu ēšanas paradumu izveidošanai.

Neļauj stresam ilgāk bojāt tavu figūru un dzīvi. Uzdāvini sev BRĪVĪBU! Piedalies kursā "Kā NEapēst stresu".

Nobeiguma vietā:
 • Stresa skartā ķermenī, vairums diētu lemtas neveiksmei.  
 • Stress šeit ir uz palikšanu.
 • Tu vienkārši nevari atļauties to ignorēt. 

No comments: