Meklē vārdu vai frāzi:

Līdzjūtība pret sevi – vienkārši un iedarbīgi.


Kad dzīve mūs ir ‘novedusi’ vai, kad jūtamies slikti par sevi, kad dusmojamies uz sevi, salīdzinām sevi ar citiem cilvēkiem, tas ko jūtam ir sajūta ‘es neesmu pietiekami laba”.

Un, kad jūtamies neadekvātas, tas ir tikai dabiski, ka meklējam veidus kā mierināt sevi....parasti visos nepareizajos veidos (ēdiens, iepirkšanās, alkohols).

Mana pieredze radā, ka tā notiek ar mani un arī ar citām sievietēm - mēs bieži nododamies paradumiem, kas sniedz mums komfortu un mierinājumu; kaut īslaicīgu, bet mierinājumu.

Tiesa ilgtermiņā tie nestrādā, jo liek mums justies sliktāk. Mēs kļūstam nelaimīgākas, stresainākas, un mums ir atkal no jauna nepieciešams meklēt mierinājumu šajos paradumos... ēst vairāk...un cikls turpinās.

Daudzām no mums diemžēl tie ir vienīgie veidi, kā mēs protam sevi mierināt

Es to zinu, jo arī es ilgu laiku,  kad biju stresā vai jutos slikti par sevi, vienmēr vērsos pie tiem meklējot komfortu. Mans mīļākais sevis 'samīļošanas'veids stresa brīžos ir iepirkšanās.

Man mana 'pieeja' rezultējās vien ar caurvēju maciņā un nevajadzīgiem apģerba gabaliem. 

Un tikai, kad es ‘atklāju’ apzinātas ēšanas pieeju man izdevās pilnībā  mainīt manus uzvedības modeļus. Jo apzinātā ēšana vai nav (tikai) par ēdienu, tas ir par veselīgāku (par nekontrolētu ēšanu, iepirkšanos...)  stretēģiju izmantošanu, kas ilgtermiņāir ir patiesas rūpes par sevi.

Patiesās, nevis tikai 'simptomu' nomākšana. Lai nākošā stresa brīdī atkal atkārtotu ierasto paternu.

Es mācu un arī pati ikdienā izmantoju apzinātas ēšanas pieeju. Tā, manuprāt, (un ne tikai – to pierāda arī neskaitāmi pētījumi un arī manu 'meiteņu' rezultāti) šobrīd ir vishumānākā un visefektīvākā pieeja destruktīvu paradumu, jo īpaši ēšanas paradumu maiņai.  

Liela daļa no destruktīvo paradumu maiņas panākumiem ir savu pārēšanās izraisītāju atklāšana (to tu dari manā kursā). To darot, tas kas notiek ir- galvu 'pabāž' paradums sevi kritizēt. 

Pieredze rāda, ka mums sievietēm, tās tik ļoti, ļoti pietrūkst pretējā domāšanas paraduma - līdzjūtības, sirsnības un iecietības pret sevi.Tāpēc pamēģini šo:

Līdzjūtības pret sevi metode.

Izmēģini šos soļus, kad esi stresā, neapmierināta, sāpināta, vīlusies, dusmīga, uztraukusies, vai nomākta...un roka stiepjas pēc ēdiena:

Novēro

Uz brīdi pārtrauc darāmo, vērsies iekšpus un ievēro šī brīža destruktīvās emocijas. Ievēro, kur savā ķermenī tu tās sajūti; kādas ir sajūtas. Apraksti tās: kur tu tās jūti? Kur tās koncentrējas? Galvā? Kaklā? Sirdī? Vēderā? Vai tās izpaužas kā tirpoņa, dedzināšana, spiediens, stingums, asi dūrieni? Vai izjūta ir monolīta un nekustīga, vai plūstoša un mainīga? Ja vēlies, vari apzīmēt emocijas: „dusmas”, „bailes”, „skumjas”.   

Pieņem

Saki sev, ka tas ir OK, ka tev ir šīs emocijas un nepatīkamās sajūtas. Ir pilnīgi pieņemami justies slikti par sevi, vai par savu ķermeni, justies neapmierinātai ar kādu citu; un ir pilnīgi pieņemami vēlēties kārumu. Atļauj sev sajust sāpes.

Sniedz mierinājumu

Izturies pret šīm sāpēm ar līdzjūtību, tā, kā tu izturētos pret draugu, kurš cieš, vai savu bērnu, kas izjūt sāpes un ciešanas. Samīļo to. Kā tu mierinātu savu draugu, kuram tikko mirusi māte? Ej pretim/iekšā sajūtā, nevis prom no tās: jautā, kā es to varu izmantot; kā tā var mani virzīt uz ar izpratni saistītu rīcību nevis grūst impulsīvā uz emocijām balstītai rīcībā (piem., ēšanā).

Smaidi

Mēģini vēlēt savām sāpēm labu, vēlēt laimi. Sniedz tām mīlestību. Pasmaidi savām sāpēm ar līdzjūtību.  

Līdzjūtības kultivēšana pret sevi ir prakse, tam vajadzīgs laiks. Bet tas ir tik transformējoši. 

Kad mēs emociju parādīšanās brīdī, spējam tajās dziļi ieskatīties, tad tās vairs nevar mūs kontrolēt.

Kad mēs praktizējam visu savu emociju pieņemšanu, tā vietā, lai tās apspiestu, mēs varam vienkārši baudīt tās mazās lietas, kas notiek mums apkārt: sauli, svaigu gaisu, ūdeni, ēdienu uz šķīvja. Un mierināt un lolot sevi stresa situācijās un parūpēties par sevi dodot sev tieši to, kas mums ir nepieciešams.

Es zinu, ka līdzjūtība pret sevi var šķist tāls un pat biedējošs koncepts. Lai tā nebūtu un tu jau drīz varētu sakārtot savas attiecības ar ēdienu, sniegt sev vislabāko un dzīvot apmierinājumu sniedzošu un pilnvērtīgu dzīvi, pievienojies Apzinātas ēšanas kursam.


                                                

No comments: