Meklē vārdu vai frāzi:

Līdzjūtība pret sevi – bieži iztrūkstoša veselīgas ēšanas sastāvdaļa.

Kārtējās grūtās darba dienas laikā, tu saproti, ka esi aizmirsusi paēst pusdienas. Tu esi ļoti, ļoti, ļoti izsalkusi. Salāti, kurus tu atnesi līdzi no mājām tevi īsti "neuzrunā", it īpaši, kad tavs darbabiedrs piedāvā dalīties ar pasūtīto picu.

Tev garšo pica, un tu paņem šķēli, un ātri to apēd, jo, viens – tu esi ļoti izsalkusi, divi - tu jūties vainīga par savu izvēli. Tu paņem vēl vienu šķēli. Un tad vēl vienu. Tu pabeidz maltīti jūtoties pārāk pilna un sāc sevi strostēt par gribasspēka trūkumu. "Man nevajadzēja to ēst. Kas man ir vainas? Kāpēc es vienmēr izvēlos ēdienu, kuru man nevajadzētu ēst? "

Vai šis scenārijs izklausās pazīstami?

To bieži atkārto daudzas sievietes, kuras atkārtoti un bez ilgtermiņa panākumiem mēģina ēst veselīgāk. Ko viņas neapzinās ir tas, ka viņām trūkst veselīga uztura galvenā sastāvdaļa. Tā ir līdzjūtība pret sevi.

Līdzjūtība pret sevi spēj vairot vai iznīcināt tavus veselīgās ēšanas paradumu maiņas un noturības panākumus.

Pētījumi rāda, ka jo saprotošāk un piedodošāk mēs pret sevi izturamies, jo motivētākas mēs esam darīt to, kas mums ir nepieciešams, lai patiesi rūpētos par sevi, ieskaitot veselīgu ēšanu. Tas arī palīdz mūs aizsargāt pret emocionālo pārēšanos, kas bieži notiek, kad mēs jūtam, it kā mēs esam izgāzušas mūsu centienus ēst labi.  

Kad runa ir par ēdienu un mūsu attiecībām ar to, līdzjūtības pret sevi trūkums aizver durvis izpratnei par mūsu ēšanas ieradumiem, neveselīgu paradumu palaidējmehānismiem un tām patiesajām vajadzībām, kuras šobrīd cenšamies (neefektīvi) risināt ar ēdienu.

Tā vietā pieņemot piedodošu un ziņkārīgu attieksmi, tu vari veicināt veselīgas attiecības ar ēšanu, ēdienu un sevi un atvērt durvis uz veselības un dzīves kvalitātes uzlabošanu.  

Kā savām maltītēm pievienot veselīgu devu līdzjūtības pret sevi.  

1. solis: Atsakies no melns un balts domāšanas.

Apskauj to, ka veselīga ēšana ir elastīga un var ietvert dažādus pārtikas produktus, no kuriem daži ir uzturvielām bagātāki nekā citi, piemēram, picas. Un dažreiz veselīgāka izvēle var būt ne-tik veselīgā.  

Piemēram, kas būtu veselīgāka izvēle ballītē: pica vai salāti? Salāti ir  veselīgāki tikai tad, ja tu tos patiešām vēlies. Pretējā gadījumā tu varētu just, ka tev ir liegts un galu galā vēlāk pārēsties. Picas apzināta izbaudīšana kā daļa no svētkiem, atļauj „draudzīgi sadzīvot” tām daudzajām lomām, ko ēdiens spēlē mūsu dzīvē. Ja mēs sev atļaujam, tad būsim apmierinātākas un rezultātā apēdīsim mazāk, nekā, ja mēs sev liedzam.    

2. solis: Apzinies, kā tu ēšanas laikā ar sevi sarunājies.

Vai ikreiz, kad esi apēdusies pie galda, lai ēstu, tavā galvā sāk spēlēt plate, kas pamāca tevi neēst pārāk daudz vai neēst noteikta veida pārtiku? Vai, ka tu esi ‘neveiksme’, ja tu to dari? Pieraksti, ko tu sev saki.  

3. solis: Pieraksti savas atbildes uz šīm domām, ko tu vari "spēlēt", kad dzirdi sevi ejam pa pazīstamā negatīvā iekšējā dialoga ceļu.  

4. solis: Katru reizi, kad dzirdi sevi runājam negatīvi ar sevi par savu uzturu, praktizē šīs atbildes.

Mēģini nēsāt līdzi nelielu piezīmju grāmatiņu ar savām 'jaunajām' domām un izmanto pēc vajadzības. Atceries, pirmā reize, kad kaut ko darām savādāk, ir vissmagākā. Ar katru reizi, kad tu to praktizē, kļūst vieglāk.  

Attiecību ar ēdienu mainīšana vienatnē nav viegla. Tu esi mēģinājusi daudzas diētas, un tu esi zaudējusi ticību sev. Tev var būt nepieciešama zinoša pavadība un pilnīgi jaunas prasmes.  Uzzini šeit kā tu tās vari apgūt.


No comments: