Meklē vārdu vai frāzi:

Veselīga ēšana jeb Dietas maskās?

Ēd mazas biežas maltītes. Izvairies no "sliktajiem" ogļhidrātiem. Naglabā mājās kārdinošus pārtikas produktus. Katrā maltītē iekļauj augļus vai dārzeņus. Skrupulozi pieraksti  savu ikdienas uzturu un neēd vairāk kā X kalorijas (vai punktus). 

Vai šāda veida padomi patiešām veicina veselību? Vai gluži otrādi - tas veicina neveselīgas raizes par ēdienu un neilgtspējīgu uzvedību, kas galu galā noved pie neveiksmes, vilšanās un vainas sajūtas?

Sliktā ziņa – tas ko es atkal un atkal no jauna redzu strādājot ar klientēm ir, ka šādi padomi un kaloriju (punktu) skaitīšana noved pie...stresa..un, lai cik paradoksāli tas arī neizklausītos -- pie liekā svara

Sievietes ir ārkārtīgi uztrauktas un noraizējušās par visu ko ēd, tādējādi ka tas kļūst par spēcīgu ikdienas stresoru, kas rezultējas hroniskā toksiskā stresā un hroniski paaugstinātā stresa hormonu līmenī.

Un hroniski augsts kortizola līmenis ved pie psiholoģiskās un somatiskām saslimšanām. Ne par velti PVO saka – līdz 95 % slimību ir stresa izraisītas vai pastiprinātas.

Papildus slimībām, augsts kortizola līmenis veicina liekā svara uzkrāšanos.

DIĒTA... ierobežošana...skaitīšana (punktu, kaloriju)....liegšana...STRESS (šobrīd ir izpētīts, ka viens no spēcīgākajiem stresoriem jeb stresa izraisītājiem sievietēm ir ēdiena liegšana un ierobežošana, citiem vārdiem – diēta; pat doma par diētu) ...pārēšanās...vainas sajūta... zema pašapziņa... sevis nepieņemšana...DIĒTA utt. 

Apburtais loks.

Diētas nestrādā ...labā ziņa.

Šodien aizvien vairāk pieredzējušu veselības veicināšanas speciālistu atzīst, ka diētas nestrādā un nekad nestrādās. Tomēr neskatoties uz to dažreiz neefektīvie pagātnes diētas padomi tiek aizstāti ar kaut ko, kas it kā izklausās labāk, bet tāds patiesībā nav. 
Vecmodīgi uztura/diētas padomi  tiek ‘uzpucēti’ un pasniegti ‘citā mērcē‘, bet to pamatā esošie ierobežojošie noteikumi paliek.

Tieši pēc šāda principa šobrīd strādā arī viena no pasaulē populārākajām diētām - Svara vērotāji. 

Laiks noņemt (noraut) Masku.
 
"Veselīgs uzturs" un "dzīvesveida maiņa" bieži vien ir tikai nomaskētas diētas, kas veicina ierobežojošus ēšanas modeļus un ieslēdz sievietes destruktīvajā jo-jo jeb ēd-nožēlo-atkārto ciklā. 

Kā tu vari zināt, ka padoms, kuru tu sniedz vai saņemt faktiski ir nomaskējusies diēta?
  • Klausies tādus vārdus kā, piemēram: kontrole, kārdinājums, kalorijas, punkti, tieva, laba un slikts, vienmēr, nekad, pareizais porciju lielums, mērīt, svērt vai skaitīt. 
  • Lasi starp padomu rindiņām un meklēt koncepcijas un idejas, piemēram: bailes, kontrolēt, ārpus kontroles, visu vai neko, vainas apziņa, liegšana, gribasspēks, mūsu ķermeņiem nevar uzticēties.
  • Pajautā sev:
- Vai es tiešām es pie šī padoma (diētas) varu turēties ilgtermiņā, katru dienu, uz visiem laikiem? Vai es to patiesi gribētu?  
- Vai citi cilvēki pie šī padoma (diētas) var turēties ilgtermiņā, katru dienu, uz visiem mūžu?  
- Vai tas atļauj man patiesi baudīt ēdienu un dzīvot pilnvērtīgi neesot fokusētai vienīgi uz ēdienu?  

Vai esi dzirdējusi par ortoreksiju - neveselīgu apsēstību ar veselīgu ēšanu?

Kaut arī daudzi veselības aprūpes speciālisti atzīst, ka diētas ilgtermiņā nestrādā un, ka ierobežojoša pieeja ēšanas var būt pat kaitīga, viņi iespējams neredz, ka pastāv alternatīva. Un tas ir, kur ’uz skatuves’ uznāk apzināta ēšana. Aizvien vairāk zinātnisku pētījumu parāda, ka apzināta ēšana ir lieliska atbilde uz "Kas ir alternatīva?”

Vēlies apgūt apzinātu ēšanu, kas atļaus tev izbaudīt ēdienu un dzīvi bez ierobežošanas? 

Kā Neapēst Stresu” tev to parādīs, soli pa solim.

Tu vari sākt jau šodien. Uzzini vairāk šeit. 

No comments: