Personīgās robežas, liekais svars un Tavi ēšanas paradumi.


Padomā par savām personīgajām barjerām jeb robežām, kā par žogu sev apkārt. Vai tavas robežas ir neelastīgas un nav iespējams tikt tām cauri, vai gluži otrādi -- plaši atvērtas, kas atļauj ienākt ikvienai idejai par uzturu un to, kā Tev jāizskatās?

Tavām robežām ir liela ietekme uz tavām attiecībām ar citiem cilvēkiem, jo tās nosaka to, kur tu apstājies un, kur viņi sāk.

Robežas ietekmē arī to, kā tu rūpējies par sevi, nosakot to, kas no tā kā cilvēki mijiedarbojas ar tevi būs tev pieņemams.

Kad tu novērtē sevi, uzticies sev, un klausies sevī, tu spēj saglabāt veselīgas robežas ar citiem un atteikties no tev neveselīgām attiecībām.

Paskatīsimies tuvāk, kādas ir robežas un kā tās ietekmē tavu ēšanu un svaru.

Caurlaidīgas robežas.  

Ja tavas robežas ir caurlaidīgas, tu sev neuzticies; tu netici, ka tu zini, kas tev ir vislabākais. Tu nosaki savu vērtību, pamatojoties uz to, ko citi domā vai šķiet, ka domā. 

Tu čeko, skaties apkārt, lai noteiktu, ko citi cilvēki no tevis sagaida un mēģini tiem izpatikt, lai novērstu nosodījuma, noraidīšanas, vai pamešanas risku. Tev ir grūtības turēties pie savas pārliecības, klātesot citiem, kas tev nepiekrīt. 

Ēdiena un svara terminos caurlaidīgas robežas izskatās šādi:
 • Sava svara dēļ tu izvairies no noteiktiem cilvēkiem vai pasākumiem, jo tu baidies no citu negatīva nosodījuma.  
 • Sabiedrībā tu ēd to ko tu domā, ka citi cilvēki gaida, lai tu ēstu vai tu ļauj citiem cilvēkiem izlemt ko tev ir "atļauts" ēst, jo tu nerespektē savas tiesības ēst to, ko tu vēlies. Tad, kad esi vienatnē, tu slepeni ēd to, ko tu vēlies.Un bieži pārēdies. Tu izjūti vainas sajūtu un no ‘pirmdienas’ uzsāc kārtējo diētu. 
 • Tu ēd, kad neesi izsalkusi vai ēd pārtiku ko tu patiesībā nevēlies tikai, lai izpatiktu citiem vai izvairītos no konfliktiem. 
 • Tu ēd, lai ‘nostumtu’ lejā emocijas, domas vai viedokļus. 
 • Tu ēd par spīti citiem, kas cenšas kontrolēt tavus ēšanas paradumus. 
 • Tu mēģini katru diētu, kas apsola atrisināt tavu problēmu. 

Stingras, neelastīgas, necaurlaidīgas robežas.

Ir apgrūtināta informācijas un cilvēku piekļuve. Ja tavas robežas ir stingras, tu stingri turies pie savām pozīcijām, un tu gaidi, ka cilvēki tev pielāgotos. Tev var būt grūtības ar atgriezenisko saiti un kritiku.

Tu domā, ka ikvienam jābūt tādai kā tev. Melns/ balts, pareizi/nepareizi,un labi/slikti domāšana ir tavējā. Tev var būt grūtības redzēt iespējas ārpus saviem uzskatiem. Tu esi pārāk modra, un tev ir grūti izrādīt neaizsargātību un ievainojamību. Tev ir grūtības uzņemtmies atbildību, un tu pārāk aizsargā savas robežas. 

Ēdiena un svara terminos šīs robežas izskatās šādi:
 • Tu cīnies ar īpašiem notikumiem, brīvdienām, un citām situācijām, jo tev ir grūtības pielāgoties, ja tev nav tiešas kontroles. 
 • Tu esi pārliecināta, ka tev, lai pārvaldītu savu svaru, ir jāseko stingrām diētām, pat tad, ja  tās tev nav strādājušas pagātnē. 
 • Tu izmanto vainas sajūtu vai manipulācijas, lai kontrolētu citu cilvēku ēšanu vai fiziskās aktivitātes.  
 • Tu esi iestrēgusi pārēšanās un Ierobežojošas ēšanas ciklos, jo tev ir grūti pieņemt, ka pastāv arī citas iespējas un svara kontroles veidi.  
 • Tev ir grūti lūgt palīdzību, jo tu neuzticies citiem, vai nevēlies parādīt savu neaizsargātību; tev ir grūti būt autentiskai.  

Tagad par elastīgām robežām ēdiena, ēšanas un svara terminos. 

Elastīgas robežas.

Elastīgas robežas ir skaidras, bet, pielāgojamas, ja situācija to prasa. 

Kad tavas robežas ir elastīgas, tev ir spēcīga pašvērtības sajūta un pašpārliecība. Tu uzticies sev, un ieklausies sevī. Tavas robežas parāda tavu patieso būtību, un tās ir autentiskas un ērtas. Tu spēj turēties pie saviem uzskatiem, pat, ja citi nepiekrīt. 

Tu esat gatava ņemt vērā citas perspektīvas iespēju un jaunu informāciju. Tu spēj pielāgoties dažādiem apstākļiem atkarībā no tā, kas ir tev visefektīvākais.      

Elastīgu robežu piemēri ēdiena un ēšanas terminos:
 • Sabiedrībā tu spēj ēst bez vainas sajūtas vai kauna. 
 • Kad tu pārēdies, tu sevi nekritizē un nevaino, tu joprojām spēj sevi pieņemt un mācīties no savām kļūdām. 
 • Tu spēj izmantot jaunu informāciju un apgūt jaunas stratēģijas, kas palīdzēs tev efektīvāk pārvaldīt savu svaru.    
 • Tu neslēpies aiz ēdiena vai aiz svara.
 • Tu nebaidies izteikt savas domas un jūtas. 
 • Tu neatliec dzīvošanu uz kaut kādu vēlāku, nezināmu nākotni, tā vietā tu rūpējies par optimālu veselību savā pašreizējā svarā un dzīvo pilnvērtīgi neskatoties ne uz ko. 

Kādas ir tavas barjeras? Ko tu varētu mainīt, lai tās atspoguļotu tavu patieso būtību un kalpotu labu attiecību ar ēdienu veidošanai? Jūti, ka Tev noderētu papildus rīki? Mans apzinātas ēšanas kurss ir Tev. Uzzini vairāk>>>


Nav komentāru: