Meklē vārdu vai frāzi:

10 svarīgi iemesli veselīgai ēšanai.


Neatkarīgi no iemesliem, vai tas būtu zaudēt svaru, dzīvot veselīgu dzīvi vai aizkavēt priekšlaicīgu novecošanos un ar to saistītās slimības, veselīgai ēšanai ir virkne ieguvumu. 

Portālā „Huffington Post” ir apkopoti 10 galvenie iemesli, kāpēc pacensties padarīt savu uzturu pēc iespējas veselīgāku. Un vasara ir lielisks laiks, lai soli pa solim sāktu izmanīt savu ēdienkarti un uzņemtu koncentrētu un uzturvielām bagātu “degvielu”.       

1. Tu kļūsi produktīvāka

Tāpat kā tavam auto, arī ķermenim vajadzīga degviela. Šajā gadījumā tā ir pilnvērtīga un sabalansēta pārtika, kas pārstāv visas cilvēka organismam nepieciešamās uzturvielu grupas – olbaltumvielas, ogļhidrātus, taukus, vitamīnus, minerālvielas. Turpretī neveselīga pārtika nav vērtīgs uzturvielu avots. Nesenā zinātniskā pētījumā tika pierādīts, ka neveselīgas pārtikas uzņemšana ikdienā noveda  pie produktivitātes krituma līdz pat 66%. Ēdienkartei jābūt sabalansētai, lai smadzenes varētu strādāt ar pilnu jaudu un neaptrūktos spēka. 

2.  Tu būsi laimīgāka 

Tas, ko ēdam, ietekmē mūsu smadzeņu darbību un noskaņojumu . Vai zināji, ka banāni satur 10 miligramus dopamīna, kas acumirklī uzlabos omu? Tumšā šokolāde bagātīgā devā satur polifenolu, kas sniegs līdzīgu efektu. Šie produkti nāks talkā dienās, kad jūties noskumusi. 

3. Tu mazāk izjutīsi stresu 

Daži produkti spēj mūsu organismā līdzsvarot stresa hormona kortizola līmeni. Vairākos pētījumos pierādīts, ka ar C vitamīnu, Omega-3 taukskābēm un magniju bagātīgi ēdieni palīdz mazināt kortizola rādītājus. Ja nespēj atbrīvoties no ilgstoša stresa, tavā ēdienkartē jāievieš arī vairāk olbaltumvielu. Vislabāk tās uzņemt ar zivīm un piena produktiem. 

4. Tu kontrolēsi savu svaru 

Katram neveselīgam produktam var piemeklēt kādu vērtīgāku alternatīvu. Gāzēto dzērienu vietā turpmāk dzer ūdeni, bet čipsu vietā uzgrauz burkānus. Savukārt restorānā pie gaļas gabala pasūti nevis kartupeļus frī, bet gan svaigus salātus vai tvaicētus dārzeņus. Sākot piekopt veselīgāku dzīvesveidu, būsi pārsteigta, ka tas sanāk lētāk! 


5.  Tu apēdīsi mazāk 

Veselīgi ēdot, kvalitāte ir svarīgāka par kvantitāti. Svaiga un kvalitatīva pārtika ir pilna vērtīgām uzturvielām, tāpēc sāta saglabāsies ilgāk. Turpretī ātrajās uzkodās ir daudz „tukšo” kaloriju, kas tavam organismam nedod neko vērtīgu un arī ne tik daudz enerģijas, kā varētu gaidīt. 

Cilvēkam visgaršīgākais šķiet tas, ko viņš ir pieradis ēst. Drīz vien tā notiks arī ar veselīgu pārtiku!

6. Tu drīz vien sāksi domāt, ka veselīga pārtika ir gardāka 

Garšas izjūta ir ļoti subjektīva, kas vienam ir īsts kārums, tam cits pat virsū negrib skatīties. Taču nesenā zinātniskā pētījumā atklājās, ka cilvēkiem veselīgi produkti šķiet gardāki, lai arī patiesībā tā ne vienmēr ir. „Aklajā” testā dalībnieki deva priekšroku organiskajai kafijai, nevis parastajai, lai gan abās tasītēs bija viens un tas pats dzēriens. 

7.  Tu skaistāk novecosi 

Kāpēc gan maksāt ar botoksa injekcijām, ja ādas stāvokli vari uzlabot ar pareiza uztura palīdzību? Augļos un dārzeņos ir daudz vērtīgo antioksidantu, kas pasargās tevi no priekšlaicīgas novecošanas. Antioksidantus atradīsi svaigās ogās un lasī, kurā ir daudz Omega-3 taukskābju. 

8.  Tu kļūsi veselāka 

Neveselīgs uzturs ilgtermiņā ir viens no riska faktoriem, kas var novest pie tādām hroniskām saslimšanām kā vēža, cukura diabēta, aptaukošanās, kā arī sirds un asinsvadu slimībām. Ja tavs organisms ilgu laiku nesaņem nepieciešamo olbaltumvielu, vitamīnu vai minerālvielu devu, muskuļu masa samazināsies, bet tauku daudzums – palielināsies. Saskaņā ar jaunākajiem aprēķiniem, aptuveni 30% vēža gadījumu ir saistīti ar nepilnvērtīgu uzturu. Nesenā pētījumā ar 6000 sieviešu piedalīšanos atklājās, ka kāpostu, brokoļu, puķkāpostu un kacenkāpostu baudītājām ir mazāks risks pēc menopauzes saslimt ar krūts vēzi. 


9. Tu dzīvosi ilgāk 

Veselīga ēšana palīdzēs izvairīties no slimībām. Kādā pētījumā tika noskaidrots, ka ilgāks mūžs ir sievietēm, kuras ēd daudz augļu un dārzeņu, kā arī nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Vairākos pētījumos pierādīts arī tas, ka veģetārieši un cilvēki, kas ēd salīdzinoši maz gaļas, dzīvo ilgāk. 

10.  Tu ietaupīsi naudu 

Ja tavā ēdienkartē lielāku lomu ieņems svaigi augļi un dārzeņi, bet mazāku – gaļa un našķi, mēneša beigās tavā maciņā būs atlicis vairāk naudas. Nemaz nerunājot par ietaupījumiem uz ārstu apmeklējumu un zāļu iegādes rēķina. 

No savas un manu klientu pieredzes zinu, ka ikdienā sekot šiem ieteikumiem nav viegli. Galvenokārt tāpēc, ka ēdienu izmantojam ne tikai izsalkuma remdēšanai, bet bieži stresa arī mazināšanai. Un no savas pieredzes tu noteikti zini, ka ēdiens, ko tādās reizēs izvēlies veselību un optimālu svaru neveicina. 

Esi gatava ilgtermiņa veselīgām pārmaiņām? Ieskaties šeit >>> 

Avots: kasjauns.lv

No comments: