Meklē vārdu vai frāzi:

Kā kļūt par optimisti un domāt pozitīvi? Daži ieteikumi.


Tu noteikti ne reizi vien esi dzirdējusi optimistiskos ieteikumus, ka vajag „paskatīties uz notiekošo no labās puses” vai „viss, kas notiek, notiek uz labu”. Arī zinātnieki noskaidro arvien vairāk faktu, kas liecina, ka optimistiska attieksme pret dzīvi un pozitīva domāšana nodrošina daudz priekšrocību. Pētījumu rezultāti liecina, ka optimisms uzlabo pašsajūtu un padara organismu izturīgāku pret stresu.

Optimisti vieglāk pārvar stresu

Ir pierādīts, ka cilvēkiem ar optimistisku attieksmi pret dzīvi ir vieglāk pārvarēt stresa situācijas nekā pesimistiem. Zinātnieki ir pierādījuši, ka pozitīvi noskaņoti cilvēki tiek galā ar vilšanos (piemēram, ja neizdodas iegūt kāroto vakanci vai paaugstinājumu amatā), jo uzreiz  fokusējas uz radušās problēmas risinājumu un neuztraucas par to, ko vairs nav iespējams mainīt. Tieši šādi cilvēki parasti jau tūlīt sāk domāt par turpmākās rīcības plānu vai lūdz palīdzību un padomu tuviniekiem un draugiem. Savukārt pesimisti uzreiz ir gatavi pieņemt, ka situācija nav kontrolējama, un uzskatīt, ka kaut ko darīt vienalga ir bezjēdzīgi.

Pozitīva domāšana stiprina imunitāti

Pēdējo gadu laikā zinātnieki ir noskaidrojuši, ka kognitīvajai darbībai ir milzīga ietekme uz cilvēka veselību. Īpaši spēcīgi domas un attieksme pret dzīvi ietekmē imūnsistēmu. Piemēram, saskaņā ar kāda pētījuma datiem negatīvu emociju uzplaiksnījums smadzenēs aktivizē procesus, kas pavājina imūnsistēmas reakciju uz pretgripas poti.

Optimisms uzlabo veselību

Pozitīva domāšana ne tikai palīdz tikt galā ar stresu un stiprināt imunitāti, bet ietekmē arī vispārējo pašsajūtu. Saskaņā ar Meijo klīnikas publiskotajiem secinājumiem optimistisks noskaņojums labvēlīgi iedarbojas uz veselību, samazina sirds-asinsvadu slimību un depresiju risku un pagarina mūžu.

Bet – kā kļūt par optimisti?

Saskaņā ar vienu no vispāratzītajām stratēģijām ir jāiemācās atvairīt negatīvās domās un aizstāt tās ar pozitīvām. Protams, tas prasa zināmu laiku un pūliņus, taču rezultātā var kļūt par labvēlīgu un derīgu ieradumu.
Humora izjūta

Būt optimistai ir ļoti grūti, ja pietrūkst humora izjūtas. Neaizmirsti pasmieties un pajokot pat grūtos brīžos. Spēja jebkurā situācijā ieraudzīt kaut ko smieklīgu vai jocīgu jau pati par sevi uzmundrina un palīdz mazināt stresu. Pamēģini sameklēt laba noskaņojuma iemeslu pati, piemēram, noskaties komēdiju, pameklē jautrus attēlus internetā vai palasi anekdotes.Lasi: Smieties ir veselīgi.

Izvairieties no ziņām pirms miega 

Neatkarīgi no tā, kādu ziņu raidījumu tu vakaros skaties, var gandrīz droši apgalvot, ka pozitīvas emocijas tas nevairos. Pašai negribot, tu nonāc negatīvas informācijas plūsmā un sāc uztvert visu notiekošo no drūma skata punkta. Negatīvs noskaņojums ir kā narkotikas – jo vairāk pesimistu tu sastop un biežāk saskaries ar negatīvu attieksmi pret apkārt notiekošo, jo negatīvāka kļūst tavas pašas dzīve. Tādēļ centies uzturēties pozitīvi noskaņotu cilvēku sabiedrībā un vietās, kur valda patīkamas emocijas. Ja nevari iztikt bez ziņām, lasi tās internetā, pievēršot uzmanību tikai notikumiem, kas patiešām ir svarīgi.

Uzraksti sarakstu ar visu, par ko esat pateicīgas

Pateicības sajūta vienmēr nes līdzi patīkamas emocijas. Nav iespējams domāt sliktas domas par to, par ko un par tiem, kam mēs jūtamies pateicīgi. Katru dienu sastādi sarakstu ar 10 lietām, par ko esat pateicīga liktenim. Tas dos pozitīvu lādiņu un ļaus iegūt pozitīvu noskaņojumu visai atlikušajai dienai. Lasi: Kā veidot pateicības koku.

No comments: