Meklē vārdu vai frāzi:

Smieties ir veselīgi!


Smejies uz veselību! Šis apgalvojums skan vienlīdz banāli un dīvaini, taču smiekliem patiešām piemīt veselību uzlabojoša iedarbība. Smiekli ir lielisks ierocis cīņā ar stresu; zāles sirdsdarbības uzlabošanai un depresijas pārvarēšanai.
  • Uz pozitīvā viļņa. Kaut arī „izsmiet” no sevis stresu, nomāktību vai depresiju neizdosies, tomēr viena no neapstrīdamām smieklu terapijas priekšrocībām ir tāda, ka humora izjūta palīdz stāties pretī nepatikšanām, kas var izprovocēt depresiju. Turklāt veiktie pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri pārvar stresu ar smaidu, kopumā mazāk cieš no vientulības un pozitīvāk attiecas paši pret sevi. Viens no pēdējiem zinātniskajiem apskatiem vēsta, ka uzbudināmības stāvokļa mazināšanā demences pacientiem smieklu terapija ir tikpat efektīva kā plaši pielietotie neiroleptiskie līdzekļi, taču atšķirībā no tiem smieklu terapijai nepiemīt nekādas blaknes.
  • Dzīves kvalitātes uzlabošana. Kaut arī nevar ar pārliecību apgalvot, ka noteikts skaits smiešanās minūšu dienā var aiztaupīt nepieciešamību apmeklēt ārstu, tomēr saskaņā ar zinātniskiem pētījumiem cilvēki, kuri bieži smaida un attiecas pret visu optimistiski, kopumā ņemot, ir veselāki. Smiekli ir lielisks papildinājums parastajam ārstniecisko procedūru kopumam – pat cilvēkiem, kas slimo ar vēzu. Smiekli nenoliedzami uzlabo dzīves kvalitāti.
  • Cīņa ar stresu. Smiekli pozitīvi ietekmē sirds veselību. Saskaņā ar dažu pētījumu datiem smiekli bagātina asinis ar skābekli – iespējams, pateicoties straujam endorfīnu izdalīšanās procesam, kas savukārt rada garīga pacēluma sajūtu un palīdz pārvarēt stresu. Piesātināta treniņu programma un iemīļotās mūzikas klausīšanās arī veicina endorfīnu izdalīšanos, taču smiekli noteikti ieņem pienācīgu vietu visefektīvāko stresa apkarošanas līdzekļu sarakstā.

Nedaudz piepūles lieliska rezultāta sasniegšanai.

Neskatoties uz visu augšminēto, tev vēl smiekli nenāk? Dažkārt ir nepieciešams piespiest sevi pasmieties. Ja tevi ir piemeklējuši grūti laiki, trūkst naudas, ir nepatikšanas darbā, turklāt vēl nomoka veselības traucējumi, iespējams, ir pienācis laiks izmēģināt smieklu terapijas metodes. 

Smieties tad, kad nav nekāda iemesla to darīt, nemaz nav tik vienkārši, taču te ir daži ieteikumi.

  • Noskaties kādu komēdiju, aplūko karikatūras, palasi humoreskas vai anekdotes.
  • Pavadi laiku kopā ar jautriem cilvēkiem.
  • Meklē itin visā pozitīvo: dodies uz vietām, ar kurām tev saistās patīkamas atmiņas, jo īpaši, ja tās atgādina par kādu jautru notikumu.
  • Smieklu joga. Īpaši vingrinājumi, kas ietver jogas paņēmienus (ieelpa – izelpa), var izraisīt spontānus smieklus un sajust to labvēlīgo iedarbību. Piemēram, izdari īsas izelpas ar skaņu „ha-ha-ha”, sasveicinoties vai stādoties priekšā (protams, tikai šī jogas veida cienītāju vai pazinēju sabiedrībā!)
  • Atrod domubiedrus. Lai ko tu nedarītu, kompānijā viss izdosies vienkāršāk un efektīvāk. Jo īpaši – smiešanās!


No comments: