Meklē vārdu vai frāzi:

Svētku apzinātības ABC: citāda pieeja svētku Stresam.

Svētku stress – tas, kā jebkurš stress, mums katrai ir savs. Katrai savs stresors, stresa izraisītājs – vienai dāvanu iegāde, citai, ‘tauku riepiņa’, kuras dēļ skaistā svētku kleita paliks skapī (vai veikalā), gada beigu atskaites darbā, svētku eglītes rotāšana, bērnu iesnas un klepus ...  

Šoreiz tā vietā, lai stresotu, pamēģini citādu pieeju svētkiem -- vairāk "būt" un mazāk "darīt". Būt apzinātai. Palēnināt skrējienu un izbaudīt.


Kas ir Izbaudīšana?

Izbaudīšana ir spēja paildzināt un pagarināt prieku un pozitīvo emocionālo pieredzi. Kā parāda daudzi zinātniski pētījumi, izbaudīšana ir arī tieši saistīta ar laimi. Tas ir loģiski -- jo vairāk tu vari paildzināt pozitīvo emocionālo pieredzi, jo vairāk pozitīvu emociju piepilda tavu dienu. 

Izbaudīšana ir tā šķietami netveramā atšķirība starp maltītes aprīšanu to neievērojot un pakavēšanos pie katra kumosa. Tas ir jautājums par to, cik daudz laika (ja vispār) tiek pavadīts vērojot saulrietu. 

Runājot par izbaudīšanu mēs parasti domājam par labu ēdienu:
  • Nokod gabaliņu šokolādes
  • Ieelpo, izelpo….mmm…ļauj tai lēni kust uz tavas mēles. 
  • Ievēro šokolādes garšas nianses, ievēro rūgtumu, saldmi, tekstūru. 
  • Turpini elpot un koncentrēties uz savām garšas sajūtām. 
  • Pirms tu gandrīz ar nožēlu nolem to norīt, uz brīdi nopauzē, lai padomātu par tiem, kuri audzēja pupiņas, kuri grauzdēja un  samala un izveidoja šo rūgti-saldo prieku. 
  • Tad koncentrējies uz to, kā šokolāde slīd lejup.
  • Sajūti pēcgaršu :)! 

Tās, kuras piedalās manā apzinātas ēšanas kursā zina ka, tas ir apzinātas ēšanas (mindful eating) vingrinājums, kuru mēs darām kopā. 
Kad atļauj sev izbaudīt šokolādi, tēju, vai piparkūku ... tu piebremzē. Tu pievērs šim procesam uzmanību un, jo ciešāka uzmanība, jo vairāk tu gūsi no izbaudīšanas

Tu nesteidzies paveikt nākamo lietu, bet apstājies un pakavējies pie pašreizējās darbības. Tu neuztraucies par to, kas tev jādara vēlāk, tu pilnībā baudi tagadni

Bet ēdienu izbaudīšana ir tikai sākums: tu vari un tev vajadzētu izbaudīt visu, katru tavas dzīves aspektu. Tas ir brīnišķīgi. Un tas visu maina. Tas maina tavas attiecības arī ar pirmssvētku stresu.
Šogad apstājies un pasmaržo...mandarīnu, piparkūkas, sniegu, karstu kakao – izbaudi mirkli un gatavojies svētkiem, apzinoties! Tā, kā tu nekad to neesi darījusi :)

No comments: