Meklē vārdu vai frāzi:

Kāpēc diētas nestrādā: viens pārsteidzošs iemesls jeb Pasaka Ar LABĀM beigām.


Kaut kur tālu (vai varbūt pavisam tuvu) dzīvo māsas Nožēla un Vainas Apziņa. Viņas izskatās ļoti līdzīgas, bet viņas ir ļoti atšķirīgas.  

Kad Nožēla kļūdās, viņa raud, "Ak, kaut es tā nebūtu darījusi !" vai "Kāpēc es to izdarīju?" vai "Es nekad vairāk tā nedarīšu!" 

Bet, kad Vainas Apziņa kļūdās viņa kliedz, "Tu idiote, tu atkal visu sabojāji !" vai "Tu esi riktīga lūzere, kas ir ar tevi?" vai "Tu tikpat labi vari vispār padoties; tu to nekad nespēsi izdarīt kā nākas."  

Nožēla kļūdās visu laiku. Viņa ir sapratusi, ka visi kļūdās, jo īpaši, ja viņi mācās kaut ko jaunu. Nožēlai patiesībā nav nekas pretim, ja viņa kļūdās, jo tā viņa vienmēr uzzina kaut ko jaunu, kas palīdz viņai nākamo reizi darīt lietas nedaudz savādāk.

Viņa pat pasmejas par sevi un stāsta par savām kļūdām citiem, lai arī viņi var mācīties. Viņai ir vienalga, ka citi cilvēki dažreiz dara lietas labāk, bet viņa vēlas būt labākā viņa pati, tāpēc viņa nekad nepadodas un turpina mēģināt. 

Protams, arī Vainas Apziņa kļūdās, bet viņa vaino sevi, jo viņa uzskata, ka viņai vajadzētu zināt labāk. Tā vietā, lai palīdzētu viņai mācīties, viņas kļūdas tikai pierāda to, ka viņa ir slikts cilvēks, un, ka kaut kas ar viņu nav kārtībā.

Bieži vien viņa ir dusmīga uz sevi un dažreiz uz citiem cilvēkiem. Slepeni, viņa jūtas nemīlēta, nevērtīga un nepietiekoši laba, un tāpēc pēc katras kļūdas, viņa nākamreiz nolemj darīt lietas perfekti, lai pierādītu visiem pārējiem, ka viņa ir pietiekami laba.

Kādu dienu Nožēlu un Vainas Apziņa saprata, ka ir laiks uzlabot savu veselību, mazināt stresu un optimizēt svaru, veicot dažas dzīvesveida izmaiņas.

Nožēla, pauda nožēlu, ka viņas enerģijas līmenis ir zems, un viņa nevar darīt visas tās lietas, ko viņa vēlas.

Vainas Apziņa arī jutās slikti - vainīga, ka viņa bija "pārāk resna un slinka." 

Tāpat kā lielākā daļa cilvēku, Nožēla ir izmēģinājusi daudz diētu svara zaudēšanai un notievēšanai un zina, ka diētas viņai vienkārši nestrādā. Šoreiz viņa nolēma, ka veiks citādas izmaiņas savos ēšanas  paradumos.  

Viņa sāka pievēršot lielāku uzmanību saviem izsalkuma un pilnuma signāliem. (to tu mācies kursā "Kā Neapēst Stresu") Tas izklausījās pavisam vienkārši, bet tas nebija tik viegli, kā viņa domāja, jo īpaši, ja gadījās stresaina diena un kāds uz darbu atnesa kūciņas. 

Pēc divu dienu kūciņu ēšanas priekšpusdienā, viņa saprata, viņai ir nepieciešams plāns. 


Viņa nolēma atvēlēt sev papildu laiku no rīta, lai paēstu brokastis un iesaiņotu pusdienas līdznešanai. Viņa arī sastādīja sarakstu ar citām lietām, ko viņa varētu darīt, kad kūciņas būs pārmērīgi kārdinošas. Viņa nepārtraukti pielaboja savu plānu, lai saprastu, kas strādāja vislabāk un apsveica sevi par saviem mazajiem panākumiem.
       
Plāns strādāja labi līdz brīdim, kad pēc dažām dienām darbā viņai gadījās ļoti stresaina un saspringta diena. Liels bija viņas prieks, kad viņa atcerējās, ka tā bija viņas kolēģes dzimšanas diena, jo tas nozīmēja kūku!

Viņa nebija izsalkusi, bet apēda gabaliņu gardās šokolādes kūkas  ... un pēc tam, kad visi pārējie atgriezās pie saviem rakstāmgaldiem, devās atpakaļ pēc vēl viena gabala.

Pēc apmēram stundas viņa pamanīja, ka jūtas nogurusi, miegaina un mazliet šķebīgi, bet ...stress tomēr nebija mazinājies.

Nožēla nožēloja savu lēmumu apēst otro kūkas gabalu, bet ne pirmo!

Viņa nolēma, ka nākamreiz, kad viņa būs stresā, viņa izies pastaigāties,  nevis ēdīs otru gabalu. 

Vainas Apziņai arī patika ideja izmantot izsalkuma un pilnuma signālus, bet iepriekš viņai jau nebija izdevies tik daudz reižu, ka viņa apšaubīja, ka ar šo pieeju viņai šoreiz varētu izdoties. 


(Kā teica kāda no apzinātas ēšanas kursa dalībniecēm : „Tas tiešām ir pārāk labi, lai būtu patiesība. Tāpēc joprojām turpinu brīnīties, ka tas ir patiesība un darbojas. Ja man stāstītu – es neticētu.”)     

Viņa sev pateica, ka šī ir viņas pēdējā iespēja izdarīt pareizi un notievēt un zaudēt svaru, un viņa sāka ēst tikai, ja viņa bija izsalkusi. Viņa jutās lieliski, jo viņa taču visu dara perfekti!  

Pēc nedēļas gadījās katastrofa. Viņa turpat pie sava rakstāmgalda jau bija apēdusi lielāko daļu no savām pusdienām, kad viņas boss atnāca ar torti. Lai gan viņa nebija izsalkusi, viņa paņēma gabaliņu. Jau pie pirmajiem kumosiem viņa sāka sevi kaunināt un šaustīt par šo briesmīgo kļūdu, sakot sev, ka arī šoreiz viņa ir visu sabojājusi, tieši tā kā viņa jau iepriekš bija paredzējusi. 

Viņa atteicās no sava plāna un devās pakaļ otram gabalam.
Viņa jutās tik slikti par sevi, ka pa ceļam uz mājām viņa Rimi nopirka kasti saldējuma. Galu galā, viņa nevarēja pat šo izdarīt pareizi, kāda tad vispār jēga turpināt mēģināt?
 
Kaut Vainas Apziņai bija labi nodomi, viņas nereālas cerības un kauns, un vaina, ar ko viņa sevi apbēra, neļāva viņai mācīties no pieredzes, koriģēt pieeju, un piedod sev, kad viņa izdarīja izvēli, kas gala rezultātā nestrādāja tik labi kā domāts. Viņa pat jutās vainīgs par savu vainas sajūtu!

Beidzot viņa lūdza māsai palīdzību.

Nožēla paskaidroja, ka, lai gan vienmēr ir iespējams veikt uzlabojumus, mazuļi pirms apgūst staigāšanu nokrīt vairākas reizes. Viņi var raudāt, bet viņiem nav kauns un viņi sevi nekaunina par šo ‘kļūmi’.

Tā vietā viņi pieceļas, veic pielāgojumus un korekcijas, un mēģina vēlreiz.

Viņas mīļākās mantras:
  • Perfekcija nav ne iespējama – ne nepieciešama.
  • Kad tu izdari kļūdu, nepalaid garām mācībstundu.
  • Nelielas pārmaiņas pamazām akumulējas un pārtop lielās pārmaiņās.

P.S. To kā ēst iemīļotos produktus bez vainas sajūtas un pārēšanās; kā nelaist garām mācībstundu ir tikai daži no izaicinājumiem, kurus tu risināsi kursā “Kā neapēst stresu”. 

Ja arī tu esi mēģinājusi neskaitāmas diētas, pat zinot, ka diētas nestrādā un tagad esi gatava citādai pieejai, nāc pulkā.

Sāc rakstīt savu PASAKU AR LABĀM BEIGĀM. Tev izdosies! Tu vari sākt tūlīt...


No comments: