Meklē vārdu vai frāzi:

Veselīgas uzkodas -- kā prasmīgi sagatavoties BĪSTAMAJĀM stundām.

Tu noteikti pazīsti to spēcīgo vēlmi pēc kāda kāruma, kas mūs visas pārņem kaut kur ap 15:00 vai 16:00 pēcpusdienā. Tu taču zini par ko es runāju, vai ne? 

Tu neesi viena -- ir noskaidrots, ka tieši laikā no 15:00 līdz vēlam vakaram sievietēm ir vislielākās iespējas iekrist stresa apēšanas lamatās. 

Kā sekmīgi sagatavoties un ‘izdzīvot’ bīstamākās diennakts stundas, neiekrītot ‘stresa ēšanas lamatās’?

Te mums ir jārunā atkal par mūsu draugu stresa hormonu kortizolu. Kortizolam ir noteikts bioritms: tas sasniedz savu visaugstāko līmeni ap 6:00 – 8:00 no rīta un tad dienas laikā pakāpeniski samazinās. Vislielākais kortizola līmeņa  kritums sākas pēc 15:00 pēcpusdienā. 

Laikā, kad no rīta, kortozols ir dabiski augsts mēs esam enerģijas pilnas un roka pēc kārumiem parasti nesniedzas. Bet tad ap 15:00 vai 16:00 pēkšņi kaut kas mainās, kā uz burvju mājiena -- mēs sajūtam enerģijas kritumu  un nepārvaramu kāri pēc saldumiem.

Un tā nav tava vaina -- saskaņā ar kortizola bioritmiem tavs ķermenis gatavojas atpūtai.

Tomēr aizņemtas sievietes pienākumi un stress ap šo diennakts laiku vēl nepavisam nav beigušies, un daļa no mums, gatavojas savai ‘otrajai maiņai’ – mājas pienākumiem.

Tieši šajās stundās no pēcpusdienas – pusnaktij, kad kortizola līmenis dabiski krītas, jebkurai no mums ir vislielākās iespējas iekrist sevis ‘uzmundrināšanas ar  ēšanu’ lamatās

Pētījumi rāda, ka pārēšanās šajā laikā ir viens no lielākajiem stresa izraisīta svara pieauguma cēloņiem, īpaši sievietēm pēc 40. 

Vienīgais veids, ka tam pretoties ir sastrādāties ar kortizola dabiskajiem bioritmiem.

Tas ne gluži ir tas, ko mēs ikdienā darām: pēcpusdienā, kad enerģijas līmenis dabiski kritas, tā vieta, lai palēninātu dzīves tempu un atzītu to kā faktu, mēs visiem spēkiem tam pretojamies – ar kafiju un dažādām neveselīgām uzkodām.

Ko darīt, kā sastrādāties ar kortizola bioritmu?

Plānošana.

Ja tu zini, ka diena būs grūta, stresa pilna un tu visdrīzāk padosies stresa ēšanai – sagatavo ēdienu savlaicīgi: zini, ko tu ēdīsi kā pēcpusdienas uzkodas un ko vakariņās.


Apbruņojies ar veselīgām uzkodām un izmanto garšīgus stresa mazinātājus.  

Tie var būt sagriezti augļi, rieksti, pilngraudu krekeri; kāds gabaliņš siera. 


Turi veselīgas uzkodas pa rokai.
Bieži pat doma, ka tev ir kaut kas veselīgs somā vai rakstāmgalda atvilktnē tevi nomierinās; un katrā ziņā tas novērsīs vajadzību tev grābt pirmo ēdienu, kas pagadās pa rokai. 

Sagatavo krūzi tējas.
Un malko to lēni, apzinoties – un tējas pauze izvērtīsies par īstu neko nedarīšanas un rūpes par sevi laiku. Pat ja tas ilgs tikai 5 minūtes – tas būs vairāk kā pietiekoši, lai stresa līmenis samazinātos un roka nestieptos pēc nevajadzīga kāruma.

Apzinātība.
Kad tu ēd savu veselīgo uzkodu vai izbaudi krūzi zaļās ekoloģiski audzētās tējas, dari to apzinoties.  
Ieguvumi no apzinātas ēšanas būs vairāki –
  • Tu relaksēsies
  • Tu apēdīsi daudz mazāk  
  • Tu izjutīsi gan sāta sajutu, gan emocionālu apmierinājumu. (un galu galā vai tieši tas nav tas, ko mēs meklējam pēcpusdienās – nelielu sevis samīļošanu un sevis lološanu)   
Patiesībā, pat ja ja tava pēcpusdienas uzkoda būs cepums, ja tu to izbaudīsi apzinoties, tev pietiks ar vienu un tu neapēdīsi visu paku. ( tava vidukļa līnija tev būs pateicīga)

Atzīsti to kā faktu  

-- pēc 15:00 tu būsi mentāli un fiziski nogurusi un, ka tavs enerģijas līmenis samazināsies.

Netiesā sevi par to, bet esi gatava. Ar uzmundrinošu un slaidinošu tēju un garšīgām un veselīgām uzkodām. 

Gribi spēcīgākas pārmaiņas? Piedalies kursā "Kā neapēst stresu". Vairāk šeit.  

 

No comments: