Meklē vārdu vai frāzi:

Thičs Nhat Hanhs pamācības par apzinātības dienu.

Kas ir apzinātība?


Apzināšanās jeb apzinātība ir apziņas atmoda, nepārtraukts uzmanīgums katrā dzīves mirklī, apziņas dzīvums attiecībā pret realitātes tagadējo momentu. Kad mēs esam apzinātībā jelkādu darbību izpildes laikā nenotiek maldīšanās domās, bet uzmanība ir virzīta uz to, kas notiek konkrēti šajā momentā.

Apzinātība ir par pašreizējo brīdi.
Pašreizējais brīdis ir viss, kas mums ir, un tas ir vienīgais brīdis, kad mēs varam pieņemt lēmumu atbildot uz realitāti. Nevis reaģējot uz negatīvām domām pagātni vai nākotni. 

Pašreizējā brīža apzināšanās tev dod izvēles iespējas. Tu esi atbildīga kā tu izvēlēsies rīkoties. 

Katrs mirklis ir labs apzinātības praktizēšanai. Tu vari sākt to darīt jau šodien. 


Thičs Nhat Hanhs „Apzinātības Brīnums”
 
Iedvesmai vjetnamiešu dzen-meistara Thičs Nhats Hanhs (Thich Nhat Hanh) pamācības par apzinātības dienu no grāmatas „Apzinātības Brīnums.”

„Katru dienu un katru stundu ir nepieciešams dzīvot apzināt. To ir viegli pasacīt, bet ne tik vienkārši īstenot, tādēļ es uzstājīgi rekomendēju visiem izvēlēties vienu dienu nedēļā un pilnībā veltīt to apzināšanās praksei. Katru dienu un katru stundu vajag dzīvot apzinoties

Es iesaku, lai katrs cilvēks velta vienu dienu nedēļā apzinātības praktizēšanai. Ja tā ir sestdiena, tad lai tā ir pilnībā tava diena.

Vēl guļot gultā, nesteigdamies sāc vērot elpošanu, elpo lēnām, dziļi un apzinoties. Pēc tam, nesteidzīgi piecelies no gultas, nevis tā, kā tu to parasti dari, baro apzinātību ar katru savu kustību. Visas rīta procedūras (zobu tīrīšanu un mazgāšanos) veic mierīgi un atslābināti, apzinoties katru kustību. Vēro elpošanu, kontrolē to un neļauj domām izkliedēties. Jebkuru kustību ir jāizpilda mierīgi. Saskaņo savus soļus ar mierīgu ilgstošu elpošanu. Saglabā vieglu smaidu.

Pavadi vismaz pusstundu pieņemot vannu. Mazgājies lēnām un apzinoties, lai pēc tam justu vieglumu un možumu. Pēc tam tu vari nodarboties ar mājas darbiem: nomazgā traukus, noslauki putekļus no galda, izslauki virtuves grīdu, sakārto grāmatas plauktos. Jebkādu darbu izpildi nesteidzoties, viegli un apzināti. Neizpildi darbus tā, lai vienkārši no tiem atkratītos. Strādā bez spriedzes, bet ar pilnu uzmanību. Saplūsti ar savu darbu, baudi to. Bez tā diena pazaudēs jebkādu jēgu. Sajūta, ka darbs tev ir uzspiests, zudīs, ja to izpildīsi apzinoties. 

Kad pienāks pusdienlaiks, sagatavo ēdienu. Gatavo ēdienu un mazgā traukus apzinoties. No rīta sakop māju un izmazgā grīdas. Dienas vidū pastrādā dārzā, paskaties uz mākoņiem vai salasi ziedus, sagatavo tēju, bet pēc tam, baudi to paliekot apzinātībā. Velti tējai vairāk laika. Neņem piemēru no tiem, kas darba pārtraukuma laikā izdzer kafiju vienā rāvienā. Dzer tēju, nesteidzinot laiku, lēnām un bijīgi, it kā tas ir ass, ap kuru griežas visa pasaule. 

Visa dzīve ir tagadnes mirklī. Tikai tagadnes mirklis ir pati dzīve. Neiesaisties nākotnē. Nesteidzies celties augšā un ķerties pie darba.

Vakarā vari palasīt svētrakstus (grāmata ir rakstīta jaunajiem mūkiem, skaidrojums mans), izrakstot iepatikušos fragmentus, uzrakstīt vēstules draugiem. Respektīvi, dari to, kas tev patīk, kas neattiecas uz ikdienas darbu. Bet lai ko tu nedarītu, visu dari apzinoties

Pirms iet gulēt tu vari nesteidzīgi pastaigāties svaigā gaisā, seko elpošanai, cenšoties kontrolēt ieelpas un izelpas ilgumu saskaņā ar saviem soļiem. Beidzot, kad tu aizej gulēt, arī centies saglabāt apzināšanos.

Apzinātības diena ir ļoti svarīga. Tās ietekme uz nākamo dienu gaitu ir neizmērojama. Ievērojot apzinātības dienu reizi nedēļā triju mēnešu laikā, tu izjutīsi nozīmīgas izmaiņas savā dzīvē. Apzinātības diena dos iespēju visas septiņas nedēļas dienas saglabāt apzinātību».

Tevi var interesēt, kā mainīt savus ēšanas paradumus izmantojot apzinātību. Par to šeit.


No comments: