Meklē vārdu vai frāzi:

Eksāmenu stress | Veselīga dzīvesveida nozīme


Runājot par eksāmenu stresu veselīga dzīvesveida ievērošana un vienkāršu, bet efektīvu stresa vadības metožu pielietošana ir kritiska.

Mācies relaksēties

Relaksācija nozīmē nomierināt prātu un ķermeni. Dažas relaksācijas tehnikas vairāk domātas ķermeņa, citas – prāta relaksācijai, tomēr mūsu prāts un ķermenis ir saistīti, tāpēc daudzas tehnikas iedarbojas uz abiem. Gatavojoties eksāmeniem ieplāno tām laiku.

Prāta relaksācijas tehnikas: silta vanna ar aromterapijas ēteriskajām eļļām, nomierinošas mūzikas klausīšanās, meditācija, radoša vizualizācija, cigun praktizēšana.

Ķermeņa relaksācijas tehnikas: joga, progresīva muskuļu atslābināšana, pastaigas, elpošanas vingrinājumi, biofīdbeks.

Elpošanas vingrinājumi

Stresa situācijās mūsu ķermenis ir saspringts, un elpošana kļūst seklāka, rezultātā uzņemam mazāk skābekļa un izelpojam mazāk toksiskās ogļskābās gāzes: mazinās mūsu spējas tikt galā ar stresa situāciju, muskuļi saspringst, īpaši kakla un plecu zonā. 

Nepareiza elpošana veicina nemieru, panikas lēkmes, depresiju, saspringuma galvassāpes un nogurumu. Stāvokļus, kuri var ne tikai kavēt tevi kvalitatīvi sagatavoties priekšā stāvošajiem eksāmeniem, bet sabotēt tavu sniegumu eksāmena laikā.

Dziļā elpošana sūta informāciju smadzenēm, ka briesmas ir garām: stresa reakcija atslābst, un iestājas relaksācija.

Dari tā!
  • Ieelpo caur degunu lēni un dziļi, aizskaitot līdz četri. Pārliecinies, ka ieelpa izpleš vēdera daļu, bet nepaceļ krūškurvi.
  • Izelpo caur muti lēni un pilnīgi, izraisot vēja pūsmai līdzīgu skaņu. Atbrīvo muti, mēli un žokli, dari to visu, skaitot līdz seši (izelpa nedaudz garāka par ieelpu).
  • Lai nomierinātu prātu, pilnībā koncentrējies uz elpošanu un skaitīšanu.
Atkārto 5–10 reizes un izveido paradumu izpildīt šo vingrinājumu vairākas reizes dienā  laikā, kad gatavojies eksāmeniem.

Ja  tieši pirms eksāmena, vai tā laikā tu sāc izjust trauksmes simptomus izdari vairākas dziļas ieelpas un izelpas.

Atslābini muskuļus

Tavs ķermenis reģistrē stresu ilgi pirms to apzinās prāts. Muskuļu saspringums ir veids kā tavs ķermenis ļauj tev zināt, ka kaut kas tev rada stresu.

Tomēr iespējams, ka pirms eksāmeniem tavas domas būs aizņemtas ar gaidāmajiem pārbaudījumiem un tu ķermeņa stresa zīmes neievērosi. To neievērošana tev man ‘maksāt’ kā minimums ar spriedzes galvassāpēm. Tāpēc tev var palīdzēt pavisam vienkārša relaksācijas rutīna.

Vairākas reizes dienā velti dažas minūtes, lai veiktu  sava ķermeņa mentālo skenēšanu un meklē 'karstos' stresa punktus.
  • Aizver aci un dziļi elpo
  • Nosaki jebkurus muskuļu saspringumu; Kur es jūtu spriedzi? Kakla un plecu rajonā? Kuņģī? Mugurā? Kur ir tavi stresa karstie punkti ir pleci un muguras augšējā daļa.
  • Pēc tam, kad esi atradusi savus karstos punktus, koncentrējies uz šo ķermeņa daļu un iedomājies, ka tu spriedzi aizstāj ar siltumu, vieglumu un relaksāciju.
  • Pēc brīža vēlreiz dziļi ieelpo un izepo un izstaipies.
Tu atkal esi gatava ķerties pie grāmatām.

Fiziskās aktivitātes

Regulāras fiziskas aktivitātes ir brīnišķīgs līdzeklis cīņai ar stresu. Ja tu jau apmeklē sporta klubu, noteikti turpini to darīt arī eksāmenu laikā. Pat 10 -20 minūtes ko tu velti fiziskām nodarbībām palīdzēs tev mazināt spriedzi un palīdzēs ‘izvēdināt galvu’ un atslēgties. Ja tev nav laika sporta kluba apmeklēšanai, apmeklē virtuālo sporta zāli. Kad liekas, ka nu galīgi nekas vairs ‘nelien galvā’ man personīgi palīdz pastaiga svaigā gaisā. 

Miegs

Nogurums ne tikai traucē tev koncentrēties, bet tas arī vairo uztraukumu un bažas. Ja tev ir grūti aizmigt, ierobežo kofeīnu saturošu dzērienu lietošanu, īpaši pēcpusdienā un vakarā. Pirms gulētiešanas izveido nomierinošu rutīnu. 

Neskatoties uz to, ka tev var likties, ka tev nav nevienas minūtes, lai nodarbotos ar tādiem niekiem, sagatavo siltu vannu ar dažiem pilieniem aromaterapijas eļļas vai pagatavo krūzi smaržīgas zāļu tējas. 

Vannā atslābinies (nelasi eksāmenu piezīmes) un paklausies relaksējošu mūziku. Tas tev palīdzēs nomierināties un sagatavoties miegam. Izgulējusies tu būsi gatava stāties pretīm jebkuram izaicinājumam. 

Ēd sabalansētu uzturu un neizlaidiet nevienu maltīti

Ēd veselīgas brokastis. Sievietēm, kuras ēd brokastis, mēdz būt daudz noturīgāks garastāvoklis un viņas retāk cieš no noteikta uztura (piem.saldumu) kāres dienas laikā -- stresa emocionālās ēšanas.

Labāk  ēd sešas nelielas sabalansētas veselīgas maltītes nekā trīs lielas maltītes dienā. Tas palīdzēs uzturēt cukura līmeni nemainīgu un nodrošinās tavu ķermeņi ar lineāru enerģijas piegādi visas dienas garumā. Tu spēsi izvairīties no noguruma vai pārāk lielas izsalkuma sajūtu.

Eksāmens ...un stress sākas

Neej uz eksāmenu ar ‘tukšu vēderu’. Pat tad, ja liekas, ka neko nevar apēst. Tam nav jābūt nekam lielam, bet ja tevī būs ‘degviela’ tu spēsi domāt skaidrāk un mazināsi trauksmi.

Ja eksāmena telpā tu jūti, ka pieaug panika un tavs prāts ir tukšs, veic dziļo elpošanu par ko jau runājām. Tas ļaus tev nomierināties un sākt koncentrēties.

Ja tomēr kājas ļimst...

Tomēr bieži, neskatoties uz mūsu vislabākajiem nodomiem un iepriekšejo sagatavošanos ir sajūta, ka kājas ļimst, enerģijas nav, un balss iestrēgst kaklā.

http://www.kaneapeststresu.com/p/dabigi-uztura-bagatinataji_8043.html
Pirkt D4X
Man sen nebija gadījies kārtot eksāmenus, bet nesen nācās. 

Mana draudzene, dzirdot manu stāstu par pirmseksāmenu stresu man ieteica brīnumēdienu -- D4X MyUnitDose -- Smart Food –„gudro pārtiku”

No tā brīža man kāda šī brīnumēdiena porcija ( tas iefasēts ērtās monoporcijās) vienmēr ir somā, lai kur es ietu. 

Produkts lieliski vairo prieka hormonu un uzlabo garastāvokli, dod ātru enerģijas ( veselīgas enerģijas) pieplūdumu, mazina stresa hormonu līmeni un palielina koncentrāciju.

Tieši to, kas ir nepieciešams, lai mazinātu stresu pirms uzstāšanās, darba intervijām vai eksāmeniem.

Un tas traki garšīgs:):) Tā kā produkts ir safasēts monoporcijās, tad to ir viegli paņemt līdz pat vismazākajā rokassomā

Maisiņa saturu vari pievienot jogurtam, sulai vai citam dzērienam vai pat ūdenim. Ja nekā nav pie rokas – vari to ’iespiest’ pa taisno mutē.

D4X MyUnitDose no Vision International People Group bio fito produktu klāsta ir radīts izmantojot nanotehnoloģijas; un tas spēj ietekmēt smadzeņu darbību un koordinēt dažādas organisma funkcijas.

Sastāvs: medus – līdz 88%, mežrozītes, vilkābeles, hibiska augu ekstrakts - 11,5%, dzintarskābe – 0,5%.

Man somā vienmēr ir kāda porcija ”gudrā produkta”- jo ne vienmēr iespējams savlaicīgi paēst, un kad izsalkums sasniedz bīstamu līmeni man sākas galvas sāpes. Uzzini vairāk par saspringuma jeb tensijas galvaspāpēm.

Kā es vienmēr saku – izvairīties ir labāk nekā ārstēt :)

Vēlies iegādāties gudro pārtiku?  SPIED ŠEIT.


Pēceksāmenu stress

Kad eksāmens ir beidzies neturpini galvā ‘pārmalt’ savas atbildes un nedomā vai tās bija gana labas. Tas tikai vairos stresu nākotnē. Mēģini aizmirst par iepriekšejo eksāmenu un koncentrējies uz nākošo. Ja iepriekšējā eksāmenā nepaveicās, tas nav pasaules gals. 

Rīt būs atkal jauna diena...un jauni eksāmeni. :)