Meklē vārdu vai frāzi:

Attiecību stresa padoms Nr. 3: apzinies savu emocionālo uzvedību, izelpo stresu un ieelpo mieru


Ja tu savās ikdienas attiecībās bieži jūties dusmīga, sāpināta, neapmierināta vai nemīlēta, citiem vārdiem sakot stresā, sāc apzināties savu emocionālo uzvedību. 


Sāc pievērst uzmanību tam, kādas emocijas izraisa konkrētas sajūtas tavā ķermenī (saspringumu plecu rajonā, kamolu kaklā, žņaugšanu pakrūtē, kuņģī …citas.)  

Šīs fiziskās sajūtas (vai sarkanās lampiņas automašīnas panelī, kuras norāda,ka kaut kas nav kārtībā) parāda, ka kaut kas nav īsti kārtībā arī ar tavu dzīvi un attiecībām.  

Tās ir pirmās, kuras signalizē par briesmām – stresu.

Neatkarīgi no tava partnera vai bērnu uzvedības (kurus, dusmojoties un simto reizi atgādinot par nomestām zeķēm vai nenomazgātiem traukiem, tu tāpat neizmainīsi) tev ir iespējams atbrīvoties no sava stresa, iekšējā saspringuma; sasniegt iekšēju mieru, relaksāciju un atbrīvotību, atgriezt tavu prāta skaidrību, un spēju rīkoties racionāli.

Dusmās mēs nedomājam, mēs rīkojamies un reaģējam impulsīvi, pat dzīvnieciski -- vienkārši izgāžam dusmas. Bet ne par velti mums cilvēkiem, atšķirībā no dzīvniekiem, ir saprāts un mums piemīt apzināšanās spēja. Pielietota un trenēta apzinātība  (mindfulness) pati par sevi kļūst par efektīvu stresa vadības instrumentu.

Brīdī, kad tu dusmās vēlies kaut ko teikt (norādīt, aizrādīt, pamācīt) kādam no ģimenes locekļiem, pirms runāt, ieelpo, ieturi pauzi un…izelpo

Šī pauze tev no stresa reaktivitātes stāvokļa (impulsīvas darbības, kuru bieži pēc tam nožēlojam) ļaus pāriet atbildēšanas uz stresu stāvoklī (kad tu nosaki savu atbildi, nevis tavs zemākais dzīvnieciskais saprāts un instinkts). 

Laiks rīcībai:

Negatīva doma (nomestas zeķes) izraisa negatīvas stresa emocijas (dusmas- tātad mani nemīl), kuras izpaužas fiziskās sajūtās (sarkanās lampiņas). 

Pie negatīvajām domām un emocijām mēs bieži esam tā pieradušas, ka tās vairs neatpazīstam. Bet ķermenis nekad nemelo, tas reģistrē stresu ātrāk nekā prāts. Vienīgi jāsāk tās apzināties.

Kur tu savā ķermenī jūti šīs negatīvās emocijas?

Kļūsti par savu ķermeņa sajūtu nekritisku novērotāju. Sāc, vienkārši pievērt uzmanību fiziskajām sajūtām, kas pavada tavas emocijas – līdzko „sarkanās lampiņas sāk mirgot”, ievēro tās, saki aha „stress tuvojas”, tad dziļi ieelpo, domās virzot savu elpu ķermeņa sajūtā un līdz ar to arī trauksmainajās un negatīvajās domās, kas izraisīja stresa reaktivitāti. Un tad izelpo – izvadot ar izelpu negativitāti.  

Pārsteidzoši, bet tas vienmēr strādā. Mūsu harmonija un miers atjaunojas un tagad jau no šī miera un apzinātības (mindfulness) stāvokļa mēs atkal spējam redzēt skaidrāk un varam komunicēt labāk.   

Tu noteikti būsi ievērojusi, ka ja sarunājoties ar savu partneri vai bērniem tavs prāts ir mierīgs, tu tiec daudz labāk uztverta un sadzirdēta nekā tad, ja tu kaut ko saki dusmās. 

Neatkarīgi no sarunas tēmas mierīgs prāta stāvoklis padara attiecībās vieglākas un patīkamākas abām pusēm. 

****
Esmu izveidojusi praktisku ceļvedi - mini ekursu "Attiecības", kas tev palīdzēs uzlabot tavas pašreizējās attiecības un izveidot jaunas. 

Kursā tu atradīsi:
  • Padomus ilgtermiņa attiecību veidošanai, neprecētajām – partnera atrašanai, pāriem – kā saglabāt mīlestību.
  • Paktiskus vingrinājumus kas tev palīdzēs novērtēt tavas pašreizējās attiecības, tavu ideālo partneri, ideālo draugu vai draudzeni.
  • Novērtēsi, kā atšķiras tavas pašreizējās attiecības no ideālajām.
  • Radīsi savu ideālo attiecību modeli un izveidosi programmu, kā tās izveidot.
  • Atpazīsi, kādi ierobežojošie uzskati stāv tavā ideālu attiecību izveidošanas ceļā un spēsi tos izmainīt.  
Uzzini kā iegādāties e-kursu.
_________________

Ja tu neesi lasījusi iepriekšējos padomus, te tie ir.

Attiecību stresa padoms Nr. 1: pārtrauc runāt un sāc klausīties

Attiecību stresa padoms Nr. 2: sniedz atzinību, novērtē un esi laipna