Meklē vārdu vai frāzi:

Veselīgs uzturs stresa atvairīšanai un mazināšanai.

Ladispoli, Itālija, 2013. g.Kas notiek vispirms
  • vai mūsu ar stresa pārsātinātā dzīve veicina neveselīgus ēšanas paradumus 
  • vai mūsu nepareizie ēšanas ieradumi vairo mūsu stresu?
Ja runājam par stresu un ēšanu vista UN ola abas ir pirmās. 

Dažām stress var izraisīt tā saukto emocionālo ēšanu: vēlmi pēc junk pārtikas produktiem (un pārēsties tos). 

Citos gadījumos ar cukuru, neveselīgiem taukiem, kofeīnu utt. bagāts uzturs var pastiprināt fizisko stresu.

Ko darīt?

Jāstrādā ar abiem 'nūjas galiem':
  • Atrast jaunus veidus, kā tikt galā ar stresu (neizmantot ēšanu kā stresa vadības līdzekli) 
  • Ēst veselīgu, daudzveidīgu, ar uzturvielām bagātu pārtiku, kas palīdz saglabāt pozitīvu noskaņojumu un mazināt stresu.  

Stresa jeb emocionālā ēšana ir visai izplatīta sieviešu vidū. Kā kāds kreņķis, stress darbā vai strīds ar  mīļoto vīrieti,roka stiepjas pēc salda un garšīga

Viena no pamatsaiknēm starp uzturu un garastāvokli ir serotonīns, kuru  varam mīļi dēvēt par "laimīgo hormonu." Serotonīns veidojas smadzenēs no aminoskābes triptofāna piepalīdzot B vitamīniem.

Aminoskābes ir proteīna celtniecības bloki, kas varētu likt tev domāt, ka pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu saturu palielinās triptofāna līmeni, bet situācija ir pretēja. 

Lai šķērsotu asins - smadzeņu barjeru un nokļūtu smadzenēs, triptofānam ir jācīnās ar citām aminoskābēm. Situācijās, kad ir augsta citu aminoskābju koncentrācija, parasti tikai neliels triptofāns daudzums iekļūst smadzenes (triptofāns ir vājākā aminoskābe).

Bet šeit ir viltība. Ja tu ēd ēdienu, kas sastāv gandrīz tikai no ogļhidrātiem, insulīns ‘aizvāc’ pārējās aminoskābes no tavām asinīm. Tas atļauj triptofānam viegli iekļūt smadzenēs. Tas, savukārt, paaugstina serotonīna līmeni smadzenēs. 

Augsts serotonīna līmenis palīdz uzlabot tavu garastāvokli, mazina stresa sajūtu un palīdz tev justies mierīgai.

Bet pirms tu traucies iepirkt cepumus, bulciņas, maizi un makaronus šeit ir septiņi padomi uztura kontroli pret stresu izveidošanai.