Meklē vārdu vai frāzi:

Pārbaudītas stratēģijas ikdienas negativitātes uzvarēšanai.


Esmu pārliecināta, ka katrai no mums ir dienas, kurās liekas, ka visa pasaule ir pret mums

Tu no rīta aizgulies, laukā līst lietus, bērni no rīta ir niķīgi, tev priekšā grūta darba diena. 

Viena lieta ved pie nākošās, un dienas beigās stress ir gana akumulējies – tu kā minimums esi iedzīvojusies kārtējās saspringuma galvassāpēs.

Sāksim ar biežāko negativitātes avotu identificēšanu tavā dzīvē. Negativitātes avoti ir tavi stresa izraisītāji – stressori un tie var būt ārēji un iekšēji.  

Ziņas, satiksmes sastrēgums, negatīvi apkārtējo komentāri, mūsu pašu zemā pašapziņa, ierobežojošie uzskati, nespēja pateikt „nē” – tie ir tikai daži no iespējamajiem negativitātes avotiem.  

Ar ārējiem negativitātes jeb stresa avotiem ir gana viegli tikt galā: pārtrauc skatīties ziņas vai pārdomā ar, kuriem cilvēkiem tu pavadi kopā laiku. Šī ir vieglā daļa. 

Kā tikt galā ar iekšējiem stresoriem, negatīvajām domām, ierobežojošajiem uzskatiem, upura lomu un negatīvajām emocijām
  
Iekšējo stresoru pārvarēšanai tev noderēs stratēģijas ikdienas negativitātes pārvarēšanai:

1. Tici, ka katrā negatīvā situācijā ir kas labs

Viss, kas notiek, notiek uz labu!

Notikumi mūsu dzīvēs pēc savas dabas ir neitrāli; tie nav ne labi, ne slikti. 

Mēs esam tās, kuras tiem piekabina etiķeti un nolemj, kā atbildēt/reaģēt/vērtēt tos. 

Vai notikums mums izraisīs stresu vai nē ir atkarīgs no tā, kā mēs šo notikumu vērtējam.

Varbūt fakts, ka tevi atlaida no darba ir labākais, kas varēja ar tevi notikt – tev beidzot ir iespēja dzīvot savu dzīvi nodarbojoties ar to, par ko tu vienmēr esi sapņojusi.  Es to zinu no personīgas pieredzes. Pirmais brīdis, protams, nav patīkams, bet veic nelielu refreimingu un tu ieraudzīsi situāciju citā gaismā.

Tā vietā, lai attiektos pret situāciju kā pret labu vai sliktu, pamēģini paskatīties uz kopējo bildi un izmanto to sev par labu. 

2. Mācies no situācijas

Neatkarīgi no tā vai tu atkal esi padevusies emocionālajai ēšanai un atguvusi tos 10 kilogramus, ko tu ar tādu neatlaidību pēdējā gada laikā mēģināji zaudēt, un no tā, vai tevi ievaino apkārtējo cilvēku dzēlīgie komentāri un domas, vienkārši izmanto šo situāciju kā dzīves mācību stundu. 

Iedomājies, ka tu skolā esi dabūjusi sliktu atzīmi. Tas ir nepatīkami, tu  jūties slikti, bet tas nav pasaules gals. Viss, kas  tev šobrīd ir jādara, ir no jauna jāizmācās tavs mājas darbs, lai nākamreiz tu būtu sagatavota.

3. Parunā ar kādu kuram ir pozitīva attieksme 

Svarīgākā lieta negatīvās un stresa situācijas ir nepalikt vienai. Atrod kādu ar ko tu vari pārrunāt savas izjūtas un problēmas. Skats no malas ir tieši tas, kas nepieciešams, lai tu spētu distancēties no negatīvās situācijas, ieraudzītu pozitīvas alternatīvas un noformulētu efektīvāko situācijas atrisinājumu. 

Esot stresa epicentrā tev ir grūti redzēt, kādā virzienā sperams pirmais solis pretim pozitīvām pārmaiņām. Ja draudzenes plecs liekas nepietiekams vai nav pieejams, uzzini kā es tev varu palīdzēt

4. Pieraksti savas domas

Ja tev nav neviena ar ko pārrunāt, pieraksti savas domas uz papīra. Esi emocionāla. Tu vari iedomāties, ka tā ir vēstule tev pašai vai iedomu draudzenei. 

Tā var būt arī prāta karte (mind map). Analizējot problēmsituāciju izmantojot prāta karti, tu sapratīsi, kas tevi noveda pie negatīvās attieksmes un kā tev no tās atbrīvoties. Kad tu būsi beigusi rakstīt tu sajutīsi atvieglojumu un sāksi redzēt gaismu tuneļa galā – pozitīvu risinājumu. Tavs stress būs kļuvis paciešamāks un dzīve kaut nedaudz atguvusi līdzsvaru. 

Atkarībā no situācijas tu vari izvēlēties sadedzināt uzrakstīto vai saplēst lapu sīkos gabaliņos, iemest tos tualetes podā un noraut ūdeni…iedomājies kā tas aizskalo tavas negatīvas domas.  

5. Novērs jeb pārslēdz savu uzmanību   

Nododies vaļaspriekam. Kad tu dari kaut ko aizraujošu tu pārtrauc domāt negatīvi. 

Tu, piemēram, vari pārskatīt vai organizēt savas fotogrāfijas: laimīgas atmiņas tev palīdzēs būt pateicīgai par to, kas tev pieder. Pamēģini veidot  vizualizācijas kolāžu.  
Iegremdējies darbā. Ja tavs darbs ir radošs, tad tu iespējams būsi ievērojusi, ka negativitāte nogalina iedvesmu un pilnībā iegremdēties darbā var būt grūti. Es personīgi šādās reizēs veicu savu online resursu uzturēšanas pasākumus: apskatos, kam es varētu sekot Twitter, eju cauri šī bloga, HubPages ierakstiem, tos organizēju un pielaboju. 

Neatkarīgi no taviem darba pienākumiem, tev noteikti ir kādi rutīnas darbiņi, kurus tu negribi veikt pārējās dienās, bet no kuru veikšanas tu vari gūt labumu dienās, kad nejūti iedvesmu. 

Svarīgākais ir pārslēgt uzmanību prom no negatīvajām domām un sevis žēlošanas.    

6. Dodies ‘pasaulē’ – atrod nomierinošu un iedvesmojušu vietu

Sliktākā lieta, ko darīt negatīvu domu uzbrukuma brīžos, ir palikt un slēpties mājās un turpināt žēloties par visu pasauli. 

Ej ārā, dabā, parkā. Ja tevi iedvesmo muzeju un izstāžu apmeklēšana dari to. Tu labāk zini, kas iedvesmo tevi – nepaliec mājās laizot brūces un vienatnē ‘priecājoties’ sevis žēlošanas un dusmošanās uz visu pasauli ballītē.

7. Uz brīdi pārtrauc negatīvās domas  

Ja tu esi disciplinēta persona, tad tu vari sev pateikt ” Es par to nevaru domāt pašlaik. Es par šo situāciju domāšu no 18:00 līdz 18:20”. Tu nepārtrauc negatīvās domas, tu tās vienkārši atliec. Kad pienāks attiecīgā stunda, tavs stresa un raižu līmenis būs ievērojami samazinājies.  

Tagad tava kārta:
  • Izveido  tavu ikdienas negativitāšu sarakstu.
  • Mēģini nākt klajā ar stratēģijām savas ikdienas negativitātes pārvarēšanai. (izmanto manējās kā iedvesmu).
  • Atraksti, kā tev veicās.