Meklē vārdu vai frāzi:

Laika menedžments aizņemtām Mammām - kā atrast papildus stundas un neizdegt.


Laika plānošana ir jautājums, kas šodien interesē daudzas māmiņas. 

Lai gan tas laiks, kad es pati biju aizņemta strādājoša maza bērna mamma nu jau ir pagātnē (manai meita jau 24 gadi), es ļoti labi saprotu un simpatizēju visām mammām cīņā ar un par laiku. 

Laika trūkums, laika vadības problēmas ir vienas no nozīmīgākajām stresa izraisītājām: sievietei un mātei šodien ir bezgala daudz pienākumu, un diemžēl lielākā daļa to ir svarīgi. Tomēr, dzīvot stresā nav nepieciešams.

Starp dažādām bērnu aktivitātēm, mājas soli, un arī daudzām stresainas darba vides prasībām daudzas māmiņas jau sen ir atmetušās cerības atrast laiku sev un vienkārši cenšas padarīt visu ikdienā veicamo. 

Sekojošos laika menedžmenta padomus var izmantot jebkura aizņemta māmiņa jebkurā pasaules malā, lai minimizētu stresu un atrastu laiku sevis atjaunojošām un ģimenes mikroklimatu uzlabojošām nodarbēm, kuras iespējams nav tavā obligāti veicamo darbu sarakstā: atpūtas brīdim ar bērniem, kvalitatīvam laikam ar partneri, vai tam pavisam aizmirstajam un novārtā pamestajam laikam sev

Laika menedžments aizņemtām Mammām:

Esi organizēta 

Vecais labais teiciens, ka profilakse ir miljons reižu labāka par ārstēšanu nekur tik labi neiederas, kā runājot par laika plānošanas padomiem mammām. Vienkārši esot organizētai iespējams novērst stresu, kas nāk no aizmirstām tikšanām, pazaudētiem mājas darbiem, nenopirktiem produktiem, neapmeklētām vecāku sapulcēm un citiem aizņemtu mammu stresa slazdiem. 

Ko nozīmē būt organizētai, un cik lielā mērā tas ir iespējams?

Būt organizētai nozīmē neko neaizmirst. Ievies mazu piezīmju grāmatiņu, kurā tu ieraksti jebkuru ideju vai paveicamu darbu, kas tev dienas laikā ‘iešaujas’ prātā. Izdari ierakstu uzreiz. Līdz šim tu iespējams paļāvies, ka tavs prāts atcerēsies visas šīs lietas. Diemžēl, tavs prāts ir kļūdains darbarīks. Tas aizmirst lietas, kad tās tev ir nepieciešamas, un pēc tam domā par tām, kad tev tās nevajag.

Veido paradumu neglabāt lietas prātā, bet ‘iztīrīt’ prātu, uzglabājot visu rakstiskā formā ārpus tā. Vakarā ‘iztukšo’ ierakstīto – izlem vai tu to vari izdarīt uzreiz? (ja tas aizņem mazāk kā 2 minūtes, dari no nekavējoties); ja nē - ieraksti to kopējā veicamo uzdevumu sarakstā, vēlākai veikšanai; ja veicamo var padarīt kāds cits – deleģē to. Vairāk par laika plānošanas paradumu veidošanu šeit.       

Deleģē!

Kamēr bērni ir mazi mēs visu daram viņu vietā. Mēs izveidojam sev un viņiem ieradumu, ka mamma--supersieviete ir tā kas dara. Laiks šo paradumu mainīt. Viena persona – tu – nevari (un tev nevajag) visu darīt vienai. 

Saprotu, ka tev izdodas vislabāk, ka tu zini vislabāk un dari visātrāk. Vieglāk ir darīt pašai, nekā katru reizi rādīt un stāstīt citiem, kā kāds darbs paveicams. Tomēr pieliktās pūles ‘apmācot’ bērnus un vīru ilgtermiņā attaisnosies. Triks ir sadalīt darāmos mājas darbus paveicamos nelielos darbos un uzslavēt darītājus par labi paveiktu darbu.    

Mācies teikt Nē

‘Nē’ teikšana apkārtējo prasībām var šķist kā pats par sevi saprotams laika vadības padoms mammām, bet tas gan to nepadara par viegli izdarāmu. Mammas saskaras ar daudzām pamatotām prasībām pēc viņu uzmanības un laika, tā kā ‘nē’ teikšana kādam iespējams var likt vilties. 

Lieta par kuru mēs bieži neiedomājamies ir, ka, ja mēs pārāk bieži sakām ‘jā’, cilvēki tāpat jūtīsies vīlušies, jo, ja darāmā mums ir par daudz, mēs nespējam solīto paveikt labi. Tāpēc pārskati savas prioritātes (īpašī, ja bērni vēl ir ļoti mazi; ja tu nekad neesi domājusi par savām prioritātēm, dari to tagad) un mācies teikt ‘nē’ tām prasībām, kuras tev nav absolūti nepieciešamas un personīgi prioritāras. 

Atrod īsāko ceļu (pašmaucies) 

Daudzas no mums, tā vai cita iemesla dēļ, ir perfekcionistes. Taču, ja tu esi mamma, vēljovairāk ja esi jaunā māmiņa, tā vietā, lai viss būtu paveikts perfekti centies darīt lietas pietiekoši labi.

Saprotu, ka mammām gribas saviem bērniem to labāko – veselīgāko un vienmēr svaigi sagatavotu ēdienu, prestižāko skolu vai populārāko pulciņu (pat ja uz to braucot būs jāšķērso visa pilsēta sastrēgumstundā). Tātad – ja tu vari sagatavot ēdienu iepriekš, lai vajadzīgajā brīdī to tikai uzsildītu, dari tā; pusfabrikāti – arī tie derēs. Nav jau tam jākļūst par rutīnu, bet šad un tad pašmaukties savas garīgās un fiziskās veselības dēļ noteikti ir vērts. Skolas un pulciņi ir svarīgi, bet pārdomā ieguvumus un zaudējumus. Man ir uzkrāta zināma dzīves un mammas pieredze.
 
Esi elastīga

Protams ir svarīgi zināt savu dienas plānu. Tomēr centies neieplāno visu līdz pēdējai minūtei. Atstāj vietu neparedzamajam, lietām, ar kurām neizbēgami sastopas visas mammas – bērni var saslimt, piens var izlīt, kāda cita kataklizma var notikt. Veido dienas rutīnu un ritmu, bet atstāj ‘logus’ neparedzētām lietām. Nepieciešamības gadījumā tas ļaus tev minimizēt stresu un neizjauks citus dienas vai pat nedēļas plānus.  

Ievies rutīnas

Rutīnu ieviešana ir laika menedžmenta padoms, kurš tevi var paglābt no stresa un pat izdegšanas (jaunajām strādājošām māmiņām ir īpaši jāuzmanās).
   
Un šeit es nerunāju vienīgi par iešanu gulēt un celšanos vienā un tajā pašā laikā, bet arī par tādām lietām, kā ēdienkarte, mājas pienākumu un pat seksa rotācija ar tavu partneri (arī tev ir tavas vajadzības). Tas var izklausīties pārāk automātiski, bet paklausies. Kad tev nav jāuztraucas par riteņa izgudrošanu katru nedēļu (Ko mēs kādu laiku neesam ēduši? Kad pēdējo rezi ir tīrīta māja? Kad bija pēdējā reize, kad mēs…?) tavs prāts ir brīvs, lai koncentrētos uz dienas svarīgāko un laiks, ko tu iknedēļu pavadi plānojot šīs lietas, arī tiek izbrīvēts. Ko darīt ar izbrīvēto laiku?

Parūpējies par sevi!!!!  

Visu nebeidzamo darbu un pienākumu jūrā māmiņām ir it viegli sevi atstāt darāmo darbu saraksta beigu galā. Savas vajadzības ir pirmās, ko mēs upurējam. Tomēr, rūpes par sevi ir svarīgas ne tikai labas fiziskās un garīgās veselības saglabāšanai, bet arī labs laika plānošanas padoms mammām. 

Kad tu esi nogurusi, vai kad neesi uzņēmusi visas nepieciešamās barības vielas efektīvai funkcionēšanai, tu nespēj koncentrēties un zaudē produktivitāti. Šis prāta skaidrības trūkums var izpausties kā nevajadzīgs laika zudums un mazāk padarīto darbu dienas laikā. Nemaz nerunājot par kašķigumu, vieglu aizkaitināmību vai emocionālo ēšanu

Centies labi izgulēties, ēst veselībai, atpūties, kusties, relaksēties, un tu spēsi dot no sevis labāko gan ģimenē, gan darbā. Tavā dzīvē būs mazāk stresa un vairāk balansa.


Gribi efektīvi plānot laiku un paveikt darbu bez stresa?