Meklē vārdu vai frāzi:

Kā samazināt stresu izmainot ierobežojošos uzskatus.


Veido pozitīvas domāšanas modeļus, lai vairotu laimi un prieku. Skan labi. Bet ar ko sākt?

Dzīves laikā mēs formējam virkni uzskatu, kas piedod mūsu dzīvei nozīmi. Uzskati parāda to, ko tu savā dzīvē uzskati par patiesu, pareizu, pieņemamu. 
  
Vairums šo uzskatu tev palīdz dzīvot, bet daļa traucē, izraisot stresu, raizes, pat depresiju.  

Kā uzskati veido realitāti:

Viens no iemesliem, kāpēc mēs izjūtam tik daudz stresa ir tas, ka mēs atkārtojam noteiktus domu modeļus
 • Ja tu vēlies atrast dzīves partneri, vai tu sev saki “Ir par vēlu, lai ko mainītu”, “ Es esmu pārāk veca”, “Es esmu pārāk kautrīga”.
 • Ja tu vēlies uzlabot savu veselību vai zaudēt svaru: “Man ir jāzaudē pārlieku liels svars, tāpēc nav vērts vispār sākt”, " Es esmu pārāk sliktā fiziskā formā”)
 • Ja tu vēlies vadīt stresu: „Manā dzīvē ir pārāk daudz stresa, es jau esmu mēģinājusi un man tāpat nekas neizdosies, un nekas nemainīsies, nav vērts nemaz mēģināt”. 
 • Ja tu vēlies efektīvi plānot savu laiku un uzlabot savu produktivitāti:” Es jau daudz reižu esmu apmeklējusi laika plānošanas apmācības, bet visi mani mēģinājumi ieviest efektīvu laika menedžmentu beidzas ar neveiksmi”. 

Kā tev šķiet, kas notiek, ja tu ikdienas 'baro' sevi ar šādām domām? 

Pareizi: kad tu sev un citiem atkārto šīs stresu izraisošās domas tās kļūst par uzskatiem. Mēs veidojam savu realitāti balstītu uz uzskatiem, kuri regulāri lietoti turpina šos uzskatus stiprināt. 

Šis ierobežojošo uzskatu modelis, kā tu jau redzēji, darbojas gandrīz visās mūsu dzīves sfērās. Mums katrai to ir vesela krātuve (pulēta un lolota gadiem ilgi), katram dzīves gadījumam. 

Ierobežojosie uzskati izraisa, vairo un uztur stresu, un dara tevi nelaimīgu, bet.... tie NAV iekalti akmenī.

Negatīvo uzskatu krātuvei nepieciešama lielā tīrīšana.

Vai tev ir kāds vai visi no šiem negatīvajiem, sevi sabotējošajiem un ierobežojošajiem uzskatiem: 

1. Es esmu bezpalīdzīga un bezcerīga

Es neko nevaru izdarīt. Viss ir ārpus manas kontroles, un nav nekādas jēgas pat mēģināt kaut ko, jo nekas, pilnīgi nekas, ko es daru nekad nestrādā. 

Šis ir ļoti ietekmīgs un ierobežojošs uzskats. Ja tu tici, ka tu esi bezpalīdzīga, tad tas atspoguļosies tavā uzvedībā: tu nerīkosies, lai kaut ko mainītu. Un kāpēc lai tu rīkotos, ja tu pilnīgi noteikti tici, ka tas ir bezcerīgs gadījums. 

Bezpalīdzīgums ir iemācīts un iegūts un par laimi - kļūdains. Daudzas no mums ir aklas attiecībā uz savām spējām un spēku, un ticība šai bezspēcībai tura tevi neziņas un tumsas gūstā. Bet tieši tāpat kā bezpalīdzīgums ir iemācīts, tas var tikt aizmirsts, tādējādi ievērojami mazinot stresu, raizes  un nemieru.

2. Neviens mani nemīl

Citiem ir nepatīkami atrasties manā sabiedrībā, es viņus garlaikoju, un man nekad nav nekā interesata, ko teikt. Ir daudz labāk, ja es palieku vienatnē, neuzbāžos viņiem, un nebojāju viņu laimi. Kā tu jūties šo izlasījusi? 
Vai nav briesmīgi šadi domājot izolēt sevi no pārējiem. Tu vienmēr atradīsi atrunas, lai neietu ārā, bet kad tu iziesi, tu sēdēsi klusa un centīsies palikt neievērota aiz citu mugurām. Tas, kas tev teiks: “Tu šovakar esi ļoti klusa, vai tev viss ir kārtībā?”, saņems atbildi: ” Tāda es esmu, man tiešām nav nekā interesanta ko teikt, tā ka labāk, ja es citus negarlaikoju un stāvu klusu.”

3. Beidzot iespējams visierobežojošākais uzskats no visiem. 

Esi ar mani godīga: Vai tu tici, ka ir nepareizi būt svētlaimīgi laimīgai?  Pirmā reakcija ir “jā, protams”. Bet piebremzē uz mirkli, jo tas ir svarīgi. 

Pavisam maz sieviešu tam patiesi tic. Viņas saka, redz kā citi cīnās pa dzīvi un tic, ka nav pareizi būt laimīgai kamēr citi cieš. Laimes sajūta liek viņām justies vainīgām. 

Tev var būt arī tādi uzskati, kas saka, ka dzīvē ir jābūt ciešanām, ka tās kaut kāda veidā nes apgaismību. Ja tu esi laimīga, tu esi egoistiska un, ka tas ir nepareizi, jo citu laimei ir jānāk pirms tavējās un tev ir jāupurē tava laime augstākam labumam.  

Bet tev ir tiesības baudīt dzīvi. Tev nav jājūtas vainīgai par to, ka tu esi laimīga. Gluži otrādi - ja tu esi laimīga, tu vari vairāk dot ģimenei, draugiem, sabiedrībai. Tad un nevis ‘auklējot savu ne-laimīgumu” un pa spraudziņu noraugoties tajos, kuri ir laimīgi un pat iespējams skaužot.

Laiks Rīcībai:

Lūdzu pārbaudi savus uzskatus

Jautā: 
 • Vai tā ir taisnība? 
 • Kur ir pierādījumi? 
 • Vai ir iespējams uz problēmu/situāciju skatīties citādi?
 
Un visbeidzot: 
 • Vai šis uzskats mazina vai vairo manu stresu? 
 • Vai šis uzskats dara mani laimīgu? 
 • Vairo manu dzīves kvalitāti? 
 • Saglabā manas dzīves balansu? 
 • Kādi ir mani ieguvumi, ja es turos pie šiem uzskatiem? 
 • Kādi ir mani zaudējumi?

Ierobežojošie uzskati ir iemācīti un tie var tikt aizmirsti un aizvietoti ar citiem, pozitīviem un noderīgiem, stresu mazinošiem. Sāc jau šodien!