Meklē vārdu vai frāzi:

Kā vadīt stresu un dzīvot balansā ieviešot rutīnas.


Ritmā un rutīnās ir kaut kas dziedinošs. Iedomājies dienu pie jūras, viļņus kas ritmiski sitas pret krastu... Kad rutīnas darbojas manā ikdienas dzīvē es jūtos centrēta un līdzsvarota. 

Tomēr nereti ikdienas stresā ir brīži, kad es jūtos ļoti satriekta, nomākta, nogurusi un darāmie darbi šķiet nepaveicami un nebeidzami. 

Lai tiktu galā ar šādām situācijām es izmantoju vienkāršu, bet iedarbīgu koučinga tehniku.

Izmēģini arī tu:

Apsēdies, dziļi ieelpo un izelpo un uzdod sev izaicinošu jautājumu:
 "Kas ir viena lieta, ko es varu darīt, lai labāk izmantotu savu laiku un, kura pilnīgi novērsīs iemeslu man justies tik satriektai?"                                            
Ieklausies atbildē. Tā, piemēram, varētu būt dažu vienkāršu rutīnu ieviešana, lai līdzsvarotu tavu stresa pārpilno dienu. Apsver, netiesājot, jebko, kas ienāk tavā prātā. 
  
Tāda it kā vienkārša rutīna, kā gulēt iešana un celšanās vienā un tajā pašā laikā, palīdzēs uzturēt tavas virsnieres (tajās tiek izstrādāti hormoni, tajā skaitā arī stresa hormoni – kortizols and adrenalīns) veselas un funkcionālas un tavus hormonu (stresa hormonus ieskaitot) līmeņus līdzsvarotus.
Līdzsvarots ķermenis rada līdzsvarotu un mierīgu prātu. Prāta miers un kārtība sāks aizvietot haosu un ar stresu un steigu pārblīvētās dienas.
Rutīnas pievieno stabilitāti tavai dzīvei un nodrošina tik ļoti nepieciešamo atvieglojumu no garīgas pārāk daudzu pienākumu pārvaldīšanas; tās palīdz ieviest tavās dienās un nedēļās kārtību, secīgumu un miera sajūtu; tās palīdz tev justies drošāk; minimilzē vakadzību apēst stresu.

Pats svarīgākais, rutīna un ritms ļauj tev kontrolēt savu dienu, nevis paļauties uz visu ienākošo pieprasījumu plūsmas paisumu un bēgumu žēlastību. 

Bez rutīnas mums nav labu veidu, kā pateikt "nē" ienākošajiem pieprasījumiem, un mēs atļaujam sevi raustīt un tramdīt ikvienai personai un informācijai, kas vēlas mūsu uzmanību un laiku. Tas nav labi, ja tu vēlies padarīt tev svarīgas lietas.

Izveido dažas rutīnas, iemācies tās ievērot un tu pārņemsi kontroli pār savu dzīvi.

Šeit ir daži padomi, kā to izdarīt:

• Darba uzdevumi. Izveido sarakstu ar visām lietām, ko tu vēlies vai tev vajag veikt savā darba dzīvē. Tās varētu būt lielas lietas, piemēram, darāmo un padarīto darbu iknedēļas pārskats vai mazas lietas, piemēram, vissvarīgāko darbu plānošana katras dienas sākumā, e-pasta apstrādāšana/iztukšošana un atbildēšana uz tālruņa zvaniem noteiktās stundās dienas laikā, rakstīšana, projektēšana, 20 minūtes darba dienas beigās iesākto darbu pabeigšanai utt.

• Personīgie uzdevumi. Dari to pašu ar savu personīgo dzīvi. Tas varētu ietvert tādas lietas, kā piemēram, virtuālās sporta zāles apmeklēšana, joga, meditācija, dienasgrāmatas rakstīšana, grāmatu vai RSS lasīšana, kā arī mājās darbus un uzdevumus, piemēram, rēķinu maksāšanu, veļas mazgāšanu, mājas tīrīšanu, pārtikas iegādi, mājdzīvnieku apkopšanu, lietas, kas notiek tavu bērnu dzīvēs, došanos uz banku vai pastu, maltīšu gatavošan, utt. 

• Sagrupēšana. Paskatieties uz savu veicamo darbu sarakstu un atrodi veidus, kā sagrupēt mazākos uzdevumus. Tas ietaupa laiku un samazina traucējumus (un stresu). Piemēram, ja tev ir jāiet uz pārtikas veikalu, banku un pastu, saliec tos kopā vienā sarakstā kā "mājas uzdevumi" un dari tos vienā dienā. Tu vari ieviest "rakstāmgalda dienu" katru nedēļu, kurā tu veiksi tava pasta/e-pasta apstrādi, rēķinu apmaksas, pasta sūtījumu sagatavošanu, izdomāsi iknedēļas maltīšu ēdienkarti vai izveidosi iegādājamo pārtikas preču sarakstu. Darba vajadzībām tu vari izvēlēties sagrupēt visus telefona zvanus, e-pasta apstrādi, darbu ar dokumentiem, katrai grupai atvēlot vienu stundu utt.

Laiks Rīkoties: 

Tagad, kad esi izveidojusi tavas ikdienas rutīnas, sāc tās pielietot. Ikdienas rutīnu ieviešanai mēģini izturēt vismaz vienu nedēļu. Nedēļas beigās pārskati, kā veicās. Ja ir lietas, kas vienkārši nedarbojās, izdari labojumus. Veic korekcijas, un mēģini vēlreiz, kamēr atrodi to, kas darbojas tieši tev personīgi.

Paliec pie tām. Ir viegli uzstādīt rutīnu, bet grūtāk pie tās palikt.

Bet pēc tam, kad tev būs izdevies atrast rutīnas, kas tev der, un turēties pie tām 30 dienas, tas kļūs par paradumu. Tu sāksi justies daudz mierīgāka, spēsi labāk kontrolēt savu dzīvi un pārvaldīsi stresu.

Kā turēties pie rutīnas 30 dienas?

Padari to par 30 dienu Izaicinājumu, apbalvo vai palutini sevi, padari to publisku, uzraksti tās uz lapiņām, kuras piespraud redzamās vietās mājās un pie sava rakstāmgalda. Nodarbojies tikai ar šo, uz laiku noliekot malā citus mērķus vai citu paradumu izmaiņas. Ja tu tiešām vari veltīt savu enerģiju un koncentrēties uz to 30 dienas, tā kļūs automātiskāka un prasīs mazāk enerģijas.

Kā pārbaudīt vai rutīnas ir efektīvas?  

Uzdod sev sekojošus jautājumus:  
  • Vai es esmu relaksētāka?
  • Vai es esmu mazāk nomākta un noraizējusies?
  • Vai es esmu ražīgāka?
  • Vai mana dzīve ir līdzsvarotāka?

Pastiprini šo savu jauno paradumu regulāri izdarot ierakstus par taviem pozitīvajiem rezultātiem tavā dienasgrāmatā (un arī tā ir brīnišķiga rutīna un dienas noslēgums, kas sagatavos tevi mierīgam un atjaunojošam nakts miegam. 

Vēlies veidot spēcīgas rutīnas soli pa solim? Uzzini vairāk šeit par e-kursu.