Meklē vārdu vai frāzi:

Laika menedžments: Gurķu Burkas Teorija

"Nedrīkst pieļaut, ka mazsvarīgas lietas traucē vissvarīgākajām” J.V.Gēte

Trūkst laika? Izklausās pazīstami? Tu neesi viena.

Ja tu izjūti neapmierinātību, šaubas, aizvainojumu, daudz darāmā, maz laika -- zūd kontrole pār notiekošo, citiem vārdiem -  hronisku stresu, tad tev vajadzētu pārbaudīt to, kā tu pāno un izmanto savu laiku.

Man patīk meklēt vienkāršus, bet efeltīvus stresa/laika/dzīves menedžmenta risinājumus. Un man patīk analoģijas un metaforas: tās palīdz labāk atcerēties iemācīto.

Gurķu Burkas Teorija effektīvai laika plānošanai

Šī laika vadības teorija, no pirmā acu uzmetiena varētu likties vienkāršota, pat elementāra. Bet man tā, kad es ar to pirmo reizi  ir sastapos, faktiski lika apstāties un padomāt par to, kā es dzīvoju savu dzīvi.

Teorija izmanto tukšas gurķu burkas analoģijas, lai vedinātu mūs domāt par to, kā mēs izmantojam to noteikto laika daudzumu, kas mums ir ikdienā pieejams.

Sāksim 


Viss, kas tev ir nepieciešams, ir tikai liela tukša gurķu burka; tāda, kurā tu varētu ievietot vismaz trīs lielākos gurķus, kādi jebkad ir izauguši tavā dārzā.

Tagad ieliec burkā dažus lielus akmeņus (iedomāsimies, ka tie ir gurķi :). Liec iekšā tik daudz akmeņu, cik iespējams. Un, kad tu domā, ka burka ir pilna, mēģini ievietot vēl vienu vai divus.

Pat, ja burka šķiet pilna, tu vēl neesi beigusi.

Tagad pievieno nedaudz nelielu oļu. Sakrati burku tā, lai akmeņi un oļi nogulsnējas un izveidojas brīva vieta. Tagad pievieno smiltis līdz kamēr burka ir patiešām pilna; tagad lej tajā ūdeni (marinādi).

Ko tas nozīmē laika plānošanas terminos?


Pat, ja šī analoģija šķiet vienkāršota, es esmu pārliecināta, ka tu saprati šī nelielā vingrinājuma nozīmīgumu.

Patiesi, katrai no mums dzīvē ir daudzas lielas prioritātes, ko reprezentē lielie akmeņi.

Mums ir arī lietas, kas mums patīk, tādas, kā oļi.

Mums ir citas lietas, kas mums ir jādara, tādas, kā smiltis

Un visbeidzot, mums ir lietas, kas pārblīvē mūsu dzīvi un iespiežas visur: ūdens.


Gurķu Burkas Teorija...

... risina laika plānošanas centrālo principu, kas ir vienkāršs un svarīgs: pavadi savu  laiku, darot lietas, kuras tev ir vērtība (tavas prioritātes) un tās lietas, kas palīdzēs tev sasniegt savus mērķus.

Kad mēs tagad paskatamies uz gurķu burku, kļūst skaidrs, ka vispirms veicot prioritāros uzdevumus ir iespējams saglabāt fokusu uz svarīgajām lietām, kā ARĪ atrast laiku lietām, kas tev dod prieku. Tā rezultātā tu paveiksi vairāk un dienas beigās jutīsies patiesi piepildīta un gandarīta; tava dzīve būs līdzsvarota un brīva no nevajadzīga stresa.

Teorija ņem vērā faktu, ka tev iespējams (lai gurķīši izdotos krauskšķigi un gardi) var būt nepieciešams ievietot  burkā visus "elementus" un parāda, kā tu vari izbrīvēt laiku visam un, kā šis viss vienkārši "ieguļas" tām paredzētajās vietās.

Līdzsvars ir atslēgas vārds. Nevis dzīves līdzsvars vispār, bet tas, ko tu par tādu uzskati. Patiesībā visu funkcionālu laika plānošanas teoriju būtība ir līdzsvars: tu atvēli laiku visam, un viss vienkārši der tam ir paredzētajās vietās. Ir svarīgi līdzsvarot laiku tā, ka gūsti gandarījumu no savām darbībām.

Laika plānošanas rīcības plāns
  • Katru nedēļu nosaki Lielos Akmeņus (vissvarīgākos uzdevumus), kurus tu vēlies izpildīt attiecīgajā nedēļā, un ieplāno tos vispirms.
  • Katru dienu, izveido sarakstu ar 1-3 vissvarīgākajiem uzdevumiem - VSU (būtībā taviem Lielajiem Akmeņiem attiecīgajā dienai) un pārliecinies, ka tie tiek izpildīti. 
  • Centies paveikt savus VSU-us rīta pusē, lai tie būtu padarīti un ļautu tev pievērsties citām lietām.
  • Vienkārši koncentrējies uz vienu uzdevumu, cik iespējams ilgi. Nepauzē tik ilgi, kamēr šie darbi netiks paveikti. 
Gribi uzzināt, 
  • kā noteikt Lielos Akmeņus - tavus VisSvarīgākos Uzdevumus
  • kā rīkoties situācijās, kad jābeidz svarīgs projekts, bet tu vilcinies
  • ko darīt, kad tu nevari koncentrēties vai saglabāt fokusu ne uz vienu svarīgu uzdevumu, ne  lielu, ne mazu
  • kā plānot laiku un paveikt darbu bez stresa
To un daudz vairāk uzzināsi e-kursā  "Vienkārša Produktivitātes Sistēma: kā plānot laiku un paveikt darbu bez stresa"